Guvernul a aprobat, în şedinţa de astăzi, majorarea plafoanelor în baza cărora se calculează costurile salariale directe la contractele de finanţare încheiate din fonduri publice pentru activitatea de cercetare ştiinţifică şi dezvoltare tehnologică.
Actul normativ modifică anexa la HG nr. 327 din 20 martie 2003, la propunerea Ministerului Cercetării şi Inovării.
Nivelul maxim al acestor plafoane este stabilit după cum urmează:
– 50 euro/oră pentru activităţi care presupun nivel înalt al creativităţii şi/sau experienţă şi abilităţi de conducere/management. Se acordă pentru funcţiile/gradele profesionale de cercetător ştiinţific gradele I şi II (CS şi II), inginer de dezvoltare tehnologică gradele I şi II (IDT I şi II), profesor universitar, conferenţiar universitar, director, membru în echipa de management pe funcţiile definite în cererea de finanţare;
– 35 euro/oră pentru activităţi care presupun cunoaşterea aprofundată a metodelor de analiză şi sinteză, precum şi abilităţi de utilizare a acestora. Se acordă pentru funcţiile/gradele profesionale de CS III, CS, IDT III, IDT, lector universitar, asistent universitar, şef program/proiect, responsabil juridic/tehnic/achiziţii/financiar proiect;
– 25 euro/oră pentru activităţi-suport. Se acordă pentru funcţiile/gradele profesionale de tehnician treptele I, II, III şi stagiar (TI, II, III, TS), student etc.
Pentru primele două categorii de activităţi se cer studii superioare, în timp ce ultima permite şi absolvirea doar de studii medii.
Sumele în lei reprezentând costurile salariale directe se stabilesc la data perfectării sau actualizării contractului, în funcţie de ultimul curs de schimb valutar leu-euro comunicat de BNR.
Anterior, plafoanele maxime în baza cărora se calculau costurile salariale directe la contractele de finanţare încheiate din fonduri publice erau stabilite la nivel de lună, neputând depăşi 1.500 euro/lună pentru prima categorie de activităţi, 900 de euro/lună pentru cea de-a doua şi 500 euro/lună pentru ultima.
Aplicarea măsurilor propuse nu implică alocaţii bugetare suplimentare, întrucât plăţile se vor efectua în limita bugetelor programelor de cercetare atât pentru contractele în curs de derulare, cât şi pentru cele care urmează să fie lansate.
Aprobarea actului normativ a fost necesară din mai multe motive, printre care tratarea unitară a salarizării specialiştilor care activează în cadrul planurilor, programelor şi proiectelor CDI, scăderea diferenţelor salariale dintre cercetătorii români şi colegii lor din Uniunea Europeană pentru niveluri similare de competenţă şi, nu în ultimul rând, pentru implementarea obiectivelor Strategiei Naţionale de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2014-2020 şi ale Programului de guvernare.
Efectele avute în vedere sunt diminuarea fenomenului de ”migrare a creierelor” către ţări cu o salarizare mai bună pentru cercetători, dar şi încurajarea tuturor companiilor care au ca obiect de activitate CDI să participe în competiţiile naţionale şi internaţionale pentru proiecte specifice, asigurându-se, astfel, creşterea competitivităţii economiei româneşti prin CDI.
Guvernul majorează salariile funcţionarilor care se ocupă de fonduri europene
12 octombrie 2017
- citeşte totul despre:
- guvern,
- sedinta,
- plafoane,
- fonduri europene,
- salarii

Din aceeaşi categorie:
Industria alimentară mai tare ca cea auto la valoarea adăugată în economia românească
(7 martie 2014)
139 vizualizări
Scad tarifele la electricitate. ANRE va recalcula în minus preţurile
(21 aprilie 2018)
82 vizualizări
Guvernul iartă evazioniştii: Amnistie fiscală în prag de alegeri
(24 noiembrie 2016)
329 vizualizări
Sprijin de la Guvern pentru o parte dintre românii care au credite
(4 februarie 2014)
330 vizualizări
Amenzi uriaşe pentru promoţii false
(5 octombrie 2014)
69 vizualizări
Soldul creditelor în lei pentru firme şi populaţie a crescut cu 7,5% în martie
(28 aprilie 2015)
54 vizualizări
Războiul cu Ucraina afectează şi angajaţii Lukoil Ploieşti! Ministerele româneşti renunţă la contractele cu LukOil
(28 februarie 2022)
19462 vizualizări
Aproape 70% din străinii cazaţi în România au venit doar pentru afaceri şi conferinţe
(16 iunie 2014)
58 vizualizări
ANAF: Venituri nedeclarate de peste 86,94 milioane lei la 10 persoane fizice cu averi mari
(24 noiembrie 2015)
227 vizualizări
Guvernul modifică regulamentul de valorificare a masei lemnoase
(30 ianuarie 2016)
216 vizualizări
Doar patru dintre marile bănci din România oferă gratuit interogarea soldului la ATM
(27 iulie 2015)
301 vizualizări
O nouă schemă de minimis pentru a ajuta angajarea tinerilor absolvenţi
(19 aprilie 2014)
267 vizualizări
Bonurile în valoare de 440 lei emise pe 9 septembrie au ieşit câştigătoare la extragerea Loteriei bonurilor fiscale
(17 octombrie 2016)
421 vizualizări
Kievul intenţionează să închidă Moscovei tranzitarea gazelor destinate Europei
(9 august 2014)
64 vizualizări
Preţurile de consum au scăzut în noiembrie cu 0,2% faţă de luna anterioară.
(11 decembrie 2014)
56 vizualizări
Costul falimentului unei bănci va fi suportat de creditorii acesteia
(11 noiembrie 2014)
69 vizualizări
Facturi mai mici la curentul electric
(13 ianuarie 2017)
478 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole