Serviciul de Informaţii Externe angajează ofiţeri operativi şi specialişti IT. În total e vorba de 85 de posturi.
Procesul de selecţie pentru 40 de posturi de ofiţeri operativi, 15 posturi de ofiţeri specialişti limbi străine şi 30 posturi de ofiţeri specialişti IT începe pe data de 2 aprilie, iar dosarele se pot depune electronic până pe 30 aprilie.
Candidaţii eligibili vor participa, în Bucureşti, la interviuri şi diferite etape de evaluare – psihologică, profesională/ aptitudinală, medicală-, de testare a cunoştinţelor de cultură generală şi a limbii străine cunoscute, se arată într-un comunicat de presă.
Candidaţii trebuie să aibă şi avizul pentru a avea acces la informaţii clasificate.
În ceea ce priveşte ofiţerii operativi, misiunea lor „este reprezentată de obţinerea de informaţii secrete/ confidenţiale din afara ţării, care asigură baza de decizie a autorităţilor statului, contribuie la avertizarea timpurie asupra riscurilor şi ameninţărilor la adresa securităţii naţionale şi permit desfăşurarea de operaţiuni pentru apărarea şi promovarea intereselor României.
Ofiţerii operativi sunt oameni inteligenţi, educaţi, bine pregătiţi, antrenaţi în Serviciul de Informaţii Externe să îşi croiască drum către persoanele, locurile şi mediile în care se găsesc informaţii de interes pentru siguranţa naţională”, precizează SIE.
Cerinţele sunt: studii superioare de lungă durată sau de ciclul II Bologna, cu mediile anilor de studii şi a examenelor de licenţă/ disertaţie de minim 7,00, cel puţin o limbă străină, să nu aibă cazier judiciar şi fiscal, să nu facă parte din partide politice, să aibă vârsta de maxim 35 ani.
Pentru ofiţerii specialişti în limbi străine, cerinţele sunt: să fie absolvenţi de studii superioare de profil minim ciclul I Bologna (cei care au absolvit doar studii de licenţă au obligaţia de a parcurge ulterior un program de master), cu mediile anilor de studii şi a examenelor de licenţă/ disertaţie de minim 7,00, cel puţin două limbi străine, să nu aibă cazier judiciar şi fiscal, să nu facă parte din partide politice, să aibă vârsta de maxim 35 ani.
„Un specialist IT dezvoltă aplicaţii – inclusiv de hacking (offensive security), asigură securitatea IT a sistemelor informatice, administrează centre de date şi reţele de calculatoare, studiază tendinţele din domeniu, pe care le testează şi implementează în soluţii tehnice de top pentru Serviciul de Informaţii Externe”, potrivit instituţiei.
Pentru aceste posturi, cerinţele sunt: să fie absolvenţi de studii superioare de profil minim ciclul I Bologna (cei care au absolvit doar studii de licenţă au obligaţia de a parcurge ulterior un program de master), cu mediile anilor de studii şi a examenelor de licenţă/ disertaţie de minim 7,00; constituie un avantaj certificările recunoscute în plan internaţional şi stagiile de practică desfăşurate în companiile de profil; să nu aibă cazier judiciar şi fiscal, să nu facă parte din partide politice, să aibă vârsta de maxim 35 ani.
Un serviciu de informaţii din România face angajări
11 martie 2017
- citeşte totul despre:
- sie,
- ofiteri,
- specialisti,
- it,
- candidati,
- bucuresti,
- informatii,
- externe


Din aceeaşi categorie:
Pâine fără coloranţi alimentari din 2014
(19 decembrie 2013)
256 vizualizări
Airbus a câştigat cursa comenzilor cu Boeing
(13 ianuarie 2016)
364 vizualizări
O introducere prietenoasă pentru consumatori la un împrumut cu salariu
(31 ianuarie 2024)
71 vizualizări
România va avea un an în plus pentru cheltuirea fondurilor UE
(24 septembrie 2013)
50 vizualizări
Şase români, pe lista conturilor bancare elveţiene inactive de 60 de ani
(17 decembrie 2015)
306 vizualizări
Ministerul Transporturilor caută manageri pentru companiile Tarom, CFR Călători, Aeroporturi Bucureşti şi Metrorex
(7 octombrie 2014)
82 vizualizări
De la 1 ianuarie s-au ieftinit biletele de tren
(2 ianuarie 2017)
358 vizualizări
Rafinăria Steaua Română a intrat în insolvenţă
(19 iulie 2013 - Cristina IANCU)
930 vizualizări
Grecia: Rata şomajului a scăzut la 25,9%, cel mai redus nivel din august 2012
(14 noiembrie 2014)
40 vizualizări
Eurostat: România, ţara cu cea mai mare scădere în materie de angajări
(13 septembrie 2014)
265 vizualizări
De 9 ani AFI este MALLIN pentru ploieşteni
(30 septembrie 2022)
134 vizualizări
Codul Fiscal îţi dă încă un motiv să te laşi de fumat
(26 iunie 2015)
124 vizualizări
Locuinţa cumpărată prin "Prima Casă" va putea fi închiriată sau folosită ca sediu social
(28 mai 2015)
262 vizualizări
Câţi bani câştigă pe oră un român
(13 decembrie 2015)
270 vizualizări
La numai 27 de ani, un român a creat un site de trei milioane de euro!
(16 martie 2014)
98 vizualizări
Fiscul o execută la Antonia. Cât are de dat artista statului
(30 decembrie 2015)
59 vizualizări
Rolls-Royce le dă înapoi acţionarilor peste 2 miliarde de euro
(20 iunie 2014)
58 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
De ce să nu mănânci niciodată pepene roşu cu pâine sau cu brânză.
Publicat la data de 17 iunie 2025
-
Un brand al oraşului: Restaurantul lui Gherea din Gara Ploieşti
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Solstiţiul de vară, cea mai lungă zi din an!
Publicat la data de 20 iunie 2025
-
Castelul Bran sau Castelul lui Dracula
Publicat la data de 16 iunie 2025
-
Vinete gratinate cu roşii şi brânzeturi rase
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Cea mai veche branza din lume, descoperita langa mumii
Publicat la data de 18 iunie 2025
-
Strategii de pariuri pe goluri – ce trebuie să ştii?
Publicat la data de 19 iunie 2025