Autorităţile şi instituţiile publice vor putea cumpăra autoturisme ecologice la un preţ maxim de 35.000 de euro, aproape dublu faţă de plafonul stabilit iniţial, care era 18.000 de euro, potrivit unei ordonanţe de urgenţă aprobată de Guvern, publicată vineri în Monitorul Oficial.
”Autorităţile şi instituţiile publice, indiferent de sistemul de finanţare şi subordonare pot achiziţiona, în condiţiile legii, autoturisme al căror preţ nu poate depăşi contravaloarea în lei a sumei de 35.000 euro inclusiv TVA cu condiţia ca achiziţia acestora să fie realizată în cadrul Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante din punct de vedere energetic, finanţat din Fondul pentru mediu, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, aprobată cu modificări şi completări”, se arată în ordonanţa de urgenţă a Guvernului.
Executivul invocă, printre motive, procedura de infringement în ceea ce priveşte calitatea aerului, dar şi plafonul iniţial, 18.000 de euro, care era prea mic poentru achiziţionarea de autoturisme electrice şi hibrid.
Ordonanţa a fost aprobată ”luând în considerare faptul că poluarea determinată de emisiile provenite de la autovehicule este într-o constantă creştere, iar responsabilităţiile cu privire la schimbările climatice necesită o abordare clară în sensul diminuării efectelor poluării, România aflându-se în procedură de infringement în ceea ce priveşte calitatea aerului, fapul că, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 105/2006, cu modificările şi completările ulterioare, Fondul de mediu este un instrument economico-financiar destinat susţinerii şi realizării proiectelor şi programelor pentru protecţia mediului şi pentru atingerea obiectivelor Uniunii Europene în domeniul mediului şi schimbărilor climatice, (...) ţinând cont de faptul că în prezent potrivit prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 80/2001 privind stabilirea unor normative de cheltuieli pentru autorităţile administraţiei publice şi instituţiile publice, (...) autorităţile şi instituţiile publice nu pot beneficia de finanţarea acordată din fondul pentru mediu, întrucât preţul de achiziţie a acestui tip de autoturism depăşeşte plafonul impus, respectiv suma de 18.000 euro inclusiv TVA, iar această limitare poate însemna achiziţionarea unor autovehicule cu un anumit grad de poluare în raport cu cele pur electrice, se impune ca prezenta completare să fie adoptată în regim de urgenţă, în scopul stimulării achiziţionării de către autorităţile şi instituţiile publice a vehiculelor noi în cadrul Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante din punct de vedere energetic, respectiv în următoarea sesiune a Programului ce se va desfăşura începând cu luna martie a anului 2018”.
Plafonul maxim plătit de autorităţi pentru autoturisme ecologice a fost majorat la 35.000 de euro, aproape dublu faţă de cel stabilit iniţial
24 martie 2018



Din aceeaşi categorie:
Video: Primul brand chinezesc auto cu 5 stele la crash-test
(28 septembrie 2013)
200 vizualizări
Dorian Popa a ramas fara permis dupa ce a refuzat sa opreasca la semnalele politistilor
(6 august 2018)
386 vizualizări
Noul Renault Trafic, o utilitară practică şi inovatoare
(6 aprilie 2014)
245 vizualizări
Dacia trece la un nou nivel în Italia – marca românească este la un pas de un moment fabulos
(23 august 2015)
57 vizualizări
Ford ar putea fabrica un nou model la Craiova
(23 martie 2015)
345 vizualizări
Mercedes-Maybach S 650 Cabriolet cu numarul 1 din 300 a intrat in colectia lui Tiriac
(23 ianuarie 2018)
172 vizualizări
Uber se asociază cu Mercedes-Benz pentru serviciul de transport autonom
(12 februarie 2017)
120 vizualizări
Samsung revoluţionează depăşirea autotrenurilor de celelalte autovehicule
(6 februarie 2016)
269 vizualizări
Câţi români şi-ar cumpăra o maşină electrică
(17 august 2017)
1036 vizualizări
Fiat compară noul 124 Spider cu o pastilă de Viagra VIDEO
(17 mai 2016)
268 vizualizări
BMW şi Toyota, împreună pentru construcţia unei maşini sport
(1 ianuarie 2014)
134 vizualizări
BMW extinde autonomia modelului i3
(5 mai 2016)
376 vizualizări
BMW lansează în România noul X5 xDrive40e, SUV-ul pentru care se plăteşte un impozit anual de 9 lei
(15 iulie 2015)
88 vizualizări
Cum sunt măsluite testele de consum ale autovehiculelor noi
(8 noiembrie 2014)
70 vizualizări
Peugeot lansează restaurantul mobil
(13 aprilie 2015)
168 vizualizări
Tu ştii ce acoperă RCA-ul tău?
(3 aprilie 2018)
910 vizualizări
Volkswagen lucrează la sisteme de parcare şi reîncărcare automate
(16 iulie 2015)
135 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole