Motorul Ford 1.0 EcoBoost produs de Ford în fabrica din Craiova a fost votat “Cel mai bun motor sub un litru” în cadrul competiţiei Motorul Internaţional al Anului (International Engine of the Year) pentru al şaselea an consecutiv
Mototrul Ford 1.0 EcoBoost produs, din 2012, în fabrica din Craiova, a fost desemnat “Cel mai bun motor sub un litru” în cadrul competiţiei ”Motorul Internaţional al Anului”, competiţie care are un juriu format din 58 de jurnalişti din 31 de ţări.
Este pentru al şaselea an consecutiv când acest titlu revine motorului EcoBoost 1.0.
În total, motorul 1.0 EcoBoost a câştigat până în acest moment zece trofee în cadrul competiţiei Motorul International al Anului, implicit trei premii la General şi premiul “Cel mai bun motor nou-lansat”, au transmis reprezentanţii Ford România.
“Motorul nostru 1.0 EcoBoost a fost o apariţie revoluţionară şi a stabilit etalonul între motoarele compacte şi eficiente prin sofisticata tehnologie de turboalimentare EcoBoost, prin injecţia directă şi prin tehnologiile de sincronizare variabilă.Chiar şi cu 10 trofee International Engine of the Year în portofoliu, continuăm să căutăm şi să găsim soluţii pentru a lărgi limitele ingineriei la nivel de motoare şi să le oferim clienţilor şi mai multe beneficii puse la dispoziţie de acest mult lăudat motor compact”, spune Joe Bakaj, vicepreşedinte al biroului de Dezvoltare Produs în cadrul Ford Europa.
Motorul este oferit în versiuni de 100 CP, 125 CP şi 140 CP şi se găseşte, în acest moment, pe una din fiecare cinci maşini noi vândute de Ford în Europa, procentul fiind şi mai bun în cazul lui Fiesta: două din cinci maşini.
Ford, spun reprezentanţii companiei, oferă motoarele EcoBoost pe benzină în versiuni de cilindree de până la 3.5 litri, oferind resurse de putere şi eficienţă sub capota modelelor Ford din toată lumea, de la noua generaţie Ford Fiesta la utilitarele din familia Transit, la pick-up-uri şi la modele din gama Ford Performance, implicit pe Focus RS şi pe supercar-ul Ford GT.
În acest an, la categoria “Motoare sub un litru” au participat 35 de motoare, cu nouă mai multe decât în anul de debut al propulsorului EcoBoost de un litru. Însă titlul a fost câştigat de motorul produs în uzina din Craiova.
“Cel mai mic motor din familia EcoBoost rămâne cel mai bine conceput motor cu trei cilindri de un litru, în ciuda unor candidaţi noi care au apărut pe scena mondială. Poate chiar şi mai impresionant este faptul că vorbim despre primul motor care reuşeşte să-şi asigure titlul în clasa sa în fiecare an în care a fost nominalizat”, a spus în cadrul ceremoniei de la Stuttgart Dean Slavnich, co-preşedinte al celei de-a 19-a ediţii a competiţiei Motorul Internaţional al Anului şi redactor-şef al publicaţiei Engine Technology International.
Ford România anunţă că de la începutul anului viitor, motorul 1.0 EcoBoost va primi o tehnologie inovatoare, de dezactivare a cilindrilor, care va reduce costurile de rulare pentru clienţi prin oprirea unuia dintre cei trei cilindri atunci când nu e nevoie de capacitatea completă a motorului, aşa cum se întâmplă în cazul vitezelor de croazieră.
Motorul Ford 1.0 EcoBoost produs la Craiova, desemnat Motorul Internaţional al Anului
22 iunie 2017
- citeşte totul despre:
- motor,
- ford,
- ecoboost,
- titlu,
- consecutiv

Din aceeaşi categorie:
Volkswagen Beetle, o serie de modificări importante pentru anul 2015
(13 noiembrie 2014)
97 vizualizări
Cea mai mare problemă a maşinilor autonome: ŞOFERII
(9 mai 2016)
93 vizualizări
Care e diferenţa între anvelopele de iarnă şi cele all season
(6 ianuarie 2020)
321 vizualizări
Ţara care a inventat motorul diesel ar putea interzice maşinile pe motorină
(23 februarie 2018)
95 vizualizări
Daimler, BMW, Volkswagen, Porsche şi Audi, investigate pentru suspiciunea de formare a unui cartel tehnologic timp de 20 de ani
(23 iulie 2017)
399 vizualizări
Uzina Ford din Craiova îşi suspendă din nou activitatea
(8 februarie 2014)
244 vizualizări
Formula 1 va fi vândută pentru 8,5 miliarde de dolari
(5 septembrie 2016)
253 vizualizări
Modificări ale examenului pentru permisul auto
(29 iunie 2017)
205 vizualizări
Daciile rulate în Occident sunt tot mai căutate de români
(19 aprilie 2016)
50 vizualizări
Premieră pentru maşinile Dacia la Salonul Auto de la Frankfurt
(29 august 2015)
54 vizualizări
Un automobil din serialul "Miami Vice", scos la licitaţie, cu 1,75 milioane de dolari
(27 decembrie 2014)
287 vizualizări
Cum pot lua şoferii amendă în trafic dacă uită de acest detaliu
(18 decembrie 2018)
291 vizualizări
Dacia vine la Frankfurt cu noul Duster facelift
(2 septembrie 2013 - Alex POLICALĂ)
128 vizualizări
Maşina acoperită cu carpete. Metoda românească împotriva gerului
(2 martie 2018)
606 vizualizări
De când trebuie să montezi cauciucurile de iarnă. Legea o spune foarte clar!
(8 octombrie 2019)
1253 vizualizări
Skoda pregăteşte un facelift pentru Octavia
(29 august 2016)
847 vizualizări
Care este cea mai vândută maşină în lume
(30 mai 2017)
835 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole