Prahoveanul Dumitru Comănescu a devenit cel mai bătrân bărbat din lume, la vârsta de 111 ani şi 7 luni. El este recunoscut de Cartea Recordurilor, după ce britanicul Bob Weighton a decedat la vârsta de 112 ani.
Dumitru Comănescu s-a născut pe 8 noiembrie 1908 la Proviţa de Jos, satul Drăgăneasa, judeţul Prahova.
A fost inginer agronom şi unul dintre cei mai valoroşi fitopatologi, fiind discipolul fondatorului Institutului de Cercetări Agronomice, Gheorghe Ionescu Siseşti. Iniţial s-a înscris la Facultatea de Matematică, avându-l profesor pe unul dintre cei mai valoroşi matematicieni ai tuturor timpurilor, Gheorghe Ţiţeica, pentru ca apoi să îşi găsească vocaţia în domeniul cercetării plantelor. A absolvit facultatea în 1933 şi a lucrat efectiv timp de 70 ani: în anul 2003 făcea ultima expertiză fitopatolgică. Abia împlinise 86 de ani când s-a organizat la Bucureşti un concurs pentru experţi agricoli, Dumitru Comănescu s-a apucat de învăţat şi, din zeci de candidaţi a luat locul 5 pe ţară, aşa încât şi-a prelungit activitatea… Secretul longevităţii sale a fost şi este dragostea pe care i-o oferă familia, fiii, cei trei nepoţi şi doi strănepoţi.
”Dragii mei, am primit cu emoţie vestea cea mare, dar, în primul rând aş vrea să transmit condoleanţe familiei fostului lider mondial, Robert Weighton. Mă simt onorat şi binecuvântat să fiu acum, oficial, cel mai vârstnic bărbat din lume şi să reprezint România la cel mai inalt nivel! Este incredibil! Vreau să mulţumesc tuturor celor care au fost alături de mine, care m-au ajutat şi susţinut de-a lungul anilor, familiei, prietenilor şi apropiaţilor. Dar mai ales, pentru tot, eu îi mulţumesc lui Dumnezeu, pentru că El a ales să fiu astăzi aici, pe primul loc în clasamentul celor mai în vârstă bărbaţi din lume. Vă multumesc pentru urări şi gândurile frumoase, vă doresc multă sănătate şi sper ca dumneavoastră să mă depăşiţi!”, a declarat Dumitru Comănescu potrivit Centrului pentru Seniori al Municipiului Bucureşti.
La începutul anului, Guinness World Records stabilea că primii trei, cei mai vârstnici bărbaţi în viaţă ai Planetei, erau japonezul Chitetsu Watanabe (născut pe 5 martie 1907), britanicul Robert Weighton (născut pe 29 martie 1908) şi românul DUMITRU COMĂNESCU (născut pe 8 noiembrie 1908).
Din păcate, în numai câteva luni atât japonezul, cât şi britanicul s-au stins din viaţă.
Un prahovean este cel mai în vârstă bărbat din lume
31 mai 2020





Din aceeaşi categorie:
Proiectul pasajului suprateran de la Vest a intrat în linie dreaptă
(19 februarie 2014)
408 vizualizări
Încă un parc industrial în Prahova
(17 decembrie 2014)
135 vizualizări
FOTO Primarul Adrian Dobre îi minte, din nou, pe ploieşteni! În Bariera Bucureşti NU se lucrează!
(24 octombrie 2019)
658 vizualizări
Viteza trenurilor, redusă cu 10-50 km/h pe întreaga reţea feroviară
(11 iunie 2014)
70 vizualizări
Lupta împotriva plagiatului, cam piperată
(5 ianuarie 2014)
148 vizualizări
Jandarmii prahoveni donează sânge
(21 noiembrie 2014)
60 vizualizări
Spitalul promisiunilor deşarte
(25 martie 2017 - Cristina IANCU)
553 vizualizări
A început demolarea Hipodromului din Ploieşti FOTO şi VIDEO
(28 noiembrie 2014 - Cristina IANCU)
478 vizualizări
AVERTIZARE generală cod portocaliu in Judetul PRAHOVA
(18 iunie 2019)
56 vizualizări
Cinci tineri din Strejnic, reţinuţi în urma percheziţiilor! Sunt acuzaţi de furt calificat
(30 octombrie 2019)
348 vizualizări
12 percheziţii în Ploieşti şi Câmpina la persoane bănuite de viol şi lipsire de libertate
(9 iunie 2021)
102 vizualizări
Rezultate parţiale Ploieşti. Liberalul Andrei Liviu Volosevici a adunat peste 57% din voturile pentru primărie.
(28 septembrie 2020)
1193 vizualizări
Deputatul Roşca pârât la ICCJ în dosarul Cosma
(11 octombrie 2014)
327 vizualizări
Totul pentru Petrolul! Ce se întâmplă cu stadionul Ilie Oană?
(30 aprilie 2020)
1352 vizualizări
Iulian Bădescu află pe 16 iulie dacă merge în arest la domiciliu
(13 iulie 2015)
189 vizualizări
Salvaţi troleele din Ploieşti! Prostestul paşnic al eşarfelor albe FOTO
(12 iunie 2017 - Cristina IANCU)
1072 vizualizări
Începe judecarea apelului penal împotriva lui Andrei Volosevici !
(15 februarie 2020)
712 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole