Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate partida pe care a disputat-o aseară în compania echipei campioane a  Sloveniei, Maribor Branik. Scorul meciului, 1-1, a fost stabilit în urma a două lovituri de la 11 metri. Slovenii au marcat primii, în minutul 35, prin Mezga, Petrolul egalând după pauză prin Bokila, în minutul 62.

După acest joc, antrenorul Cosmin Contra a luat decizia de a nu-l mai păstra în lot pe atacantul Francisco Sandaza.

În următorul meci de verificare, gruparea ploieşteană va înfrunta o altă echipă campioană, Partizan Belgrad, meciul fiind programat pentru data de 30 iunie.

Până acum, Petrolul a jucat trei meciuri de verificare în Slovenia, a remizat de două ori şi a pierdut o dată.

Tot ieri, Inter Turku, posibila adversară a ploieştenilor în turul II preliminar al Europa League, a pierdut meciul disputat în campionat cu FC Lahti, scor 0-1, şi a coborât pe locul al zecelea în prima ligă finlandeză