Patru fotbalişti, preşedintele clubului Palmas Fútbol y Regatas şi un pilot au murit, în urma unui accident aviatic.

O nouă tragedie a lovit fotbalul brazilian, după prăbuşirea aeronavei lui Chapecoense din 2016. Avionul de mici dimensiuni cu care zburau patru fotbalişti şi preşedintele lui Palmas Fútbol y Regatas, club de liga a 4-a, a căzut azi dimineaţă, din cauza unei defecţiuni, puţin după decolarea din capitala statului Tocantins spre Goiás.

Palmas trebuia să joace cu Vila Nova, în „Copa Verde”. La bord erau fundaşul stânga Lucas Praxedes (23 de ani), închizătorul Guilherme Noé (28 de ani), portarul Ranule (27 de ani), mijlocaşul Marcus Molinari (23 de ani), preşedintele Lucas Meira şi pilotul poreclit "Comandante Wagner". Toţi şi-au pierdut viaţa.

"Clubul Palmas vă informează cu tristeţe că astăzi, în jurul orei 8:15 dimineaţa, un accident aviatic a avut loc, la câteva clipe după decolarea spre Goiania, pentru partida dintre Vila Nova şi clubul nostru, programată luni. În avionul pilotat de comandatul Wagner se aflau preşedintele Lucas Meira, şi sportivii noştri, Lucas Praxedes, Guilherme Noe, Ranule şi Marcus Molinari. Apreciem toate mesajele de încurajare pe care le-am primit din acel moment. Le transmitem familiilor îndurerate că le vom fi alături", a anunţat clubul într-un comunicat de presă.