Real a ajuns din nou în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a pierdut cu 1-3 cu Juventus Torino în returul sferturilor de finală. Scorul general a fost 4-3 în favoarea spaniolilor, după ce în manşa întâi s-au impus cu 3-0.

Juventus a întors soarta partidei prin dubla lui Mandzukic din prima repriză şi golul de 3-0 înscris de Matuidi în minutul 61. În al doilea minut de prelungiri, Benatia a fost penalizat pentru un presupus fault în careu, iar Gianluigi Buffon a fost eliminat în urma protestelor vehemente ce au urmat faza.

În minutul 90+8, Cristiano Ronaldo a transformat lovitura de pedeapsă şi a calificat in extremis Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor, alături de Bayern Munchen, FC Liverpool şi AS Roma.