Patru români, între care o femeie, se află pe lista de start a Maratonului 6633 Ultra, care se va derula între 8-17 martie. Între cei patru reprezentanţi ai României se numără şi Tibi Uşeriu, cel care a câştigat ediţiile din 2016 şi 2017. Ceilalţi temerari sunt Avram Iancu, cunoscut pentru traversarea înot a Canalului Mânecii sau parcurgerea, tot înot, a Dunării, precum şi Floretina Iofcea şi Polgar Levente.
Cu excepţia lui Tibi Uşeriu, niciunul din ceilalţi români nu a mai participat la Maratonul 6633 Arctic Ultra, care este considerat cel mai dur din lume. Toţi cei patru s-au înscris în cursa cea mai grea, cea de plus 350 de mile.
Florentina Iofcea este stabilită în Canada, locuieşte în Aurora, aproape de Toronto, şi este prima româncă ce va lua startul la Maratonul 6633. În această vară plănuieşte traversarea Canadei de la est la vest (7.831 km), performanţă cu care speră să intre în Cartea Recordurilor.
La rândul său, Polgar Levente (37 de ani) este originar din Aiud şi este prima persoană cu dizabilităţi din lume care este acceptată la Maratonul 6633 Arctic Ultra. El şi-a pierdut braţul drept într-un accident de tren pe când avea doar 6 ani. Are la activ mai multe participări în maratoane ultra şi este şi voluntar Invictus.
Avram Iancu, din Petroşani, este cunoscut pentru acţiunile sale temerare prin înot: traversarea Canalului Mânecii şi parcurgerea Dunării de la izvoare şi până la vărsare. Anul trecut s-a decis să încerce şi Maratonul 6633, astfel că va completa echipa României în cursa de plus 350 mile.
Pe lista de start se află doi concurenţi pentru cursa de 120 mile, patru pentru cursa de plus 120 mile şi 23 pentru cea mai dificilă, cea de plus 350 mile.
Ediţia din 2018 a Maratonului 6633 Arctic Ultra este cea de-a zecea, iar concurenţii au început să sosească la Whitehorse, de unde se va pleca, în 7 martie, spre locul de start, Eagle Plains Hotel, cu plecare programată a doua zi.
Cursa de plus 350 de mile este estimată a se încheia în 17 martie, la Tuktoyaktuk, după un itinerariu care include atingerea Cercului Polar în primele 23 de mile. În total vor fi parcurse 383 de mile până la linia de sosire (circa 617 kilometri, cu 57 mai mulţi decât în 2017).
În 2016, Uşeriu a câştigat Maratonul 6633 Arctic Ultra în 173 de ore şi 40 de minute şi a avut de înfruntat temperaturi chiar şi de minus 62 de grade Celsius. La start s-au mai aflat atunci doi români – Vlad Tănase şi Andrei Roşu – care au terminat la egalitate pe poziţia a treia.
La ediţia din 2017 a maratonului din Canada, Uşeriu a câştigat cu timpul de 158,25 ore.
În total, în cele nouă ediţii ale Maratonului 6633 Arctic Ultra doar 25 de competitori au încheiat cursa.
Patru români, între care şi Tibi Uşeriu, la Maratonul 6633 Arctic Ultra. Uşeriu a câştigat ediţiile din 2016 şi 2017
4 martie 2018

Din aceeaşi categorie:
Aduceţi proiectele! Marca Petrolul s-a întors la Ploieşti!
(24 iunie 2016)
937 vizualizări
Comitetul Olimpic Român va primi, marţi, decoraţia "Nihil Sine Deo" din partea Regelui Mihai I
(2 decembrie 2014)
208 vizualizări
Rezultatele juniorilor de la FC Petrolul
(30 septembrie 2013)
163 vizualizări
LIGA A PRAHOVA. Rezultatele etapei a 12-a
(27 octombrie 2014)
146 vizualizări
Speranţe la volei: CSM Ploieşti are rezultate bune la turneele naţionale
(21 noiembrie 2016)
828 vizualizări
Simona Halep, Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan, amendate de organizatorii US Open
(2 septembrie 2019)
62 vizualizări
Pleacă sau nu Stoichiţă? În aceste zile se decide viitorul Petrolului
(18 decembrie 2015 - Ciprian RADU)
190 vizualizări
ZI CU vorbele tale: Faci şi tu ceva pentru Petrolul?
(11 iunie 2014 - Edi MOLDOVAN)
1019 vizualizări
Cosmin Contra: "Dinamo Zagreb este mai accesibilă decât Swansea!"
(9 august 2014)
527 vizualizări
Petrolul şi-a asigurat atacul prin venirea lui Lemnaru. Urmează apărarea
(5 august 2015)
564 vizualizări
Titi Tudor: Totul mi se trage de la sala de box!
(7 decembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
284 vizualizări
Halep, în semifinalele US Open
(10 septembrie 2015)
361 vizualizări
Petrolul îl reactivează pe Gabi Matei
(15 decembrie 2015)
255 vizualizări
De partea cui sunteţi?/ Alegeri cu scandal la AJF Prahova
(15 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
632 vizualizări
Ponturile zilei – 7 februarie 2014
(7 februarie 2014 - Edi MOLDOVAN)
100 vizualizări
La mulţi ani, Valentin Sinescu! Ce dorinţă şi-a pus antrenorul secund al Petrolului
(16 iulie 2015 - Ciprian RADU)
137 vizualizări
Fetele de la CSM Ploieşti şi-au respectat blazonul. Calculele clasamentului
(18 aprilie 2016)
88 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Să începem direct: dacă ai deschis articolul ăsta, probabil vrei să afli cum
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole