În partea finală a actualei ediţii de campionat a Ligii A Prahova, sâmbătă, 13 mai, liderul detaşat al întrecerii, ACS Petrolul ’52 Ploieşti, va oferi replica uneia dintre echipele tari ale competiţiei, AFC Băneşti-Urleta, pregătită de către antrenorul-jucător Marius Vişan. De la ora 18.00, pe micuţa arenă din apropierea monumentului lui Aurel Vlaicu, de pe DN1, Claudiu Tudor - revenit în lot după absenţa din partida de acasă cu Tricolorul Breaza, ca şi Daniel Chiriţă, de altfel - şi coechipierii săi vor avea parte de o adversară tenace, ambiţioasă şi competitivă, în acelaşi timp, calificată, şi ea, în penultimul act al fazei locale a ediţiei 2017-2018 a Cupei României. Va fi, fără îndoială, cea mai grea deplasare din finalul sezonului, AFC-ul fiind o formaţie bine aşezată pe teren - şi condusă tot de acolo - de antrenorul-atacant Vişan. Un duel de “care pe care”, pe un teren, e drept, la dimensiunile minime admise de regulament, fapt care va împieta, fără discuţie, asupra jocului unei formaţii, Petrolul ’52, obişnuită să aibă mereu o posesie superioară şi să construiască, tot timpul, cu migală.
Marius Vişan are la dispoziţie un lot echilibrat, alcătuit din fotbalişti care ştiu şi cu mingea, dar se şi dăruiesc foarte mult. Iar asta după modelul tehnicianului şi, totodată, al coechipierului lor. Băneştiul are putere mare de luptă, dar ştie şi cu mingea, compartimentele fiind bine structurate şi echilibrate, în acelaşi timp. Bref, o nucă tare de spart, din nou, pentru lider, care nu a reuşit, în tur, decât o remiză albă pe “Ilie Oană”.
La Băneşti, Octavian Grigore îi va avea din nou la dispoziţie pe absenţii din etapa precedentă, căpitanul Claudiu Tudor şi veteranul Daniel Chiriţă, urmând a lipsi din lotul de bază doar Alberto Olaru, prezent, ca şi colegul său de şcoală de la CN “I.L. Caragiale”, Cosmin Lambru, la banchetul terminării clasei a XII-a. Condiţii în care nu ar fi exclus ca tandemul tehnic al găzarilor, Grigore & Liliac, să opteze pentru următorul “11”: Marinică - Catană, Prunescu, Frâncu, Velisar - Cl. Tudor, D. Chiriţă - N. Popescu, G. Păun, Dr. Gheorghe - Stănescu. Situaţie în care pe bancă ar lua loc portarul Niţache şi jucătorii de câmp Alecsandru, Radu, Butufei, Niţescu, Vintilă şi Jipa.
Conducerea derbiului etapei a XXVI-a a fost încredinţată unei brigăzi de arbitri alcătuită din centralul Alin Gheorghe şi asistenţii Gabriel Răduţă şi Florin Bureaţă, care vor fi “puşi sub lupă”, ca şi organizatorii partidei, de altfel, de Constantin Ciocoiu.
FOTO Cristi STAVRI
Ultimul derbi al returului pentru Petrolul 52. Lângă monumentul lui Aurel Vlaicu!
13 mai 2017




Din aceeaşi categorie:
Liga B Prahova – rezultatele şi clasamente
(8 octombrie 2013)
211 vizualizări
Calificare, dar jocul Petrolului a fost în ceaţă şi la figurat, nu doar la propriu!
(30 octombrie 2014 - Edi MOLDOVAN)
316 vizualizări
Ponturile zilei – 2 ianuarie
(2 ianuarie 2014 - Edi MOLDOVAN)
88 vizualizări
Ponturile zilei – 5 octombrie
(5 octombrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
127 vizualizări
Cât costă mutarea Ligii 1 în Antalya
(23 aprilie 2020)
109 vizualizări
Se schimbă gazonul pe Naţional Arena
(22 septembrie 2014)
93 vizualizări
Dulcele gust al victoriei!
(12 aprilie 2014 - Edi MOLDOVAN)
801 vizualizări
Efecte ale sărăciei din fotbal: Sergiu Arnăutu, golgeterul liderului din B2, s-a transferat în Liga a III-a
(2 ianuarie 2016)
1142 vizualizări
Ponturile zilei – 14 noiembrie 2013
(14 noiembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
131 vizualizări
Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Indian Wells
(17 martie 2018)
53 vizualizări
“Sponsorul” din galeria Petrolului
(26 septembrie 2013 - Edi MOLDOVAN)
4178 vizualizări
Petrolul şi matematica retrogradării
(11 aprilie 2016 - Ciprian RADU)
234 vizualizări
Suporteri fără vacanţă
(12 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
735 vizualizări
Aur pentru România. Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au cucerit titlul olimpic la dublu vâsle
(28 iulie 2021)
53 vizualizări
Ponturile zilei – 10 ianuarie 2014
(10 ianuarie 2014 - Edi MOLDOVAN)
170 vizualizări
Alicia, cea mai bună Gogîrlă
(7 august 2013 - Edi MOLDOVAN)
990 vizualizări
Nadia Comăneci a împlinit 53 de ani
(12 noiembrie 2014)
127 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole