Atletico Madrid a produs marea surpriză a sferturilor de finală din Liga Campionilor şi a eliminat-o pe Barcelona, scor 2-0, după ce în tur catalanii s-au impus cu 2-1.

Pentru formaţia din capitala Spaniei a marcat o dublă Griezmann, cel cu care se va întâlni şi naţionala României la EURO 2016 în meciul de deschidere cu Franţa.

Catalanii au cerut penalty în finalul meciului la henţul lui Gabi, însă arbitrul a dictat doar lovitură liberă.

În cealaltă partidă a serii, Benfica şi Bayern Munchen au terminat la egalitate, 2-2, deşi portughezii au început foarte bine şi au deschis scorul prin Jimenez, în minutul 27. Vidal a egalat 11 minute mai târziu. După pauză tot nemţii au fost cei care au continuat cu golurile şi Muller şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. Scorul final a fost stabilit de Talisca. Bayern a mers mai departe după 1-0 în tur.

Echipele calificate în semifinalele Ligii sunt Real Madrid, Manchester City, Atletico Madrid şi Bayern Munchen. Tragerea la sorţi va avea loc vineri, 15 aprilie, la ora 12:30, la Nyon.

ATLETICO MADRID - BARCELONA 2-0 (TUR 1-2)
A marcat:  Griezmann 36, 88 pen

VIDEO

Atletico: Oblak - Juanfran, Godín, Lucas, Filipe Luis - Saúl, Gabi, Augusto, Koke - Carrasco, Griezmann

RezerveMoyà, Savić, Gámez, Kranevitter, Correa, Partey, Vietto

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Luis Suárez, Neymar