Preşedintele american Donald Trump şi liderul nord-coreean Kim Jong-un au dat mâna, marţi, în hotelul Capella din Singapore, devenind astfel primul preşedinte în funcţie din istoria Statelor Unite care se întâlneşte pentru a discuta cu un lider al Coreei de Nord.
Cei doi lideri s-au întâlnt pe insula Sentosa, în Singapore, după luni de negocieri diplomatice. Aceştia vor discuta despre reducerea tensiunilor militare şi denuclearizarea Peninsulei Coreene, relatează site-ul postului BBC.
În discuţiile avute cu presa, preşedintele american a sugerat că va avea o "relaţie extraordinară" cu liderul de la Phenian.
"Mă simt foarte bine. Vom avea o discuţie extraordinară care va avea un mare succes", a declarat Donald Trump.
Cei doi lideri au părut să fie foarte relaxaţi înainte de întâlnire.
"Nu a fost uşor să ajungem aici. Au fost obstacole, dar le-am depăşit ca să ne aflăm aici", a declarat Kim Jong-un.
Secretarul de Stat Mike Pompeo, consilierul pentru probleme de securitate naţională John Bolton şi şeful Statului Major l-au însoţit pe preşedintele american Donald Trump la summitul istoric cu liderul nord-coreean Kim Jong-un, care se desfăşoară în Singapore, relatează site-ul postului CNN.
"Vom avea succes! Aştept cu nerăbdare să lucrez cu tine. Vom reuşi", a declarat Donald Trump, stând în faţa liderului de la Phenian.
Cei doi lideri au început deja a doua serie de discuţii, după ce prima s-a încheiat de dimineaţă.
Kim Jong-un este însoţit de vicepreşedintele Comitetului Central al Partidului Muncitorilor, Kim Yong Chol, şi de ministrul nord-coreean de Externe Ri Yong Ho.
Donald Trump şi Kim Jong-un şi-au încheiat prima rundă a discuţiilor printr-o plimbare. După încheierea primei sesiuni, Donlad Trump a declarat că aceasta s-a desfăşurat "foarte, foarte bine".
"O relaţie excelentă", a declarat Trump de la balconul hotelului Capella.
Liderul nord-coreean Kim Jong-un nu a oferit un răspuns atunci când a fost întrebat, în cadrul summitului cu preşedintele Donald Trump, dacă Phenianul va renunţa la dezvoltarea armelor nucleare, relatează site-ul postului CNN.
Cu toate acestea, liderul de la Casa Albă a sugerat că el şi Kim Jong-un vor rezolva disputele privind programul nuclear al Coreei de Nord.
"Lucrând împreună vom rezolva această problemă", a declarat Donald Trump. Acesta a afirmat că cei doi lideri "vor reuşi să rezolve o mare dilemă".
Summit istoric Donald Trump-Kim Jong-un: Cei doi lideri au dat mâna în Singapore
12 iunie 2018
- citeşte totul despre:
- donald trump,
- kim jong un,
- coreea,
- sua,
- intalnire

Din aceeaşi categorie:
Zeci de angajaţi ai Spitalului Judeţean din Piteşti, audiaţi într-un dosar de delapidare
(17 decembrie 2014)
32 vizualizări
ANM: Informare de vreme rea în toată ţara!
(7 octombrie 2016)
39 vizualizări
Tensiuni în SUA după ce Donald Trump a nominalizat la funcţia de strateg-şef un partizan al superiorităţii rasei albe
(17 noiembrie 2016)
28 vizualizări
Atac terorist la Nisa. 80 de persoane, inclusiv copii, au murit
(15 iulie 2016)
49 vizualizări
Motociclist accidentat la Buşteni
(9 mai 2014)
93 vizualizări
Un autobuz care făcea curse regulate între Sighişoara şi Seleuş a luat foc pe DN 14; niciun pasager nu a fost rănit
(7 iulie 2017)
39 vizualizări
Grupare specializată în fraude informatice cu un prejudiciu de 4,5 milioane dolari, destructurată
(1 aprilie 2015)
47 vizualizări
Putin, pe lista nominalizaţilor la Premiul Nobel pentru Pace
(5 martie 2014)
35 vizualizări
Percheziţii la sediul Primăriei Miercurea Ciuc, fiind vizaţi primarul şi viceprimarul
(29 aprilie 2015)
46 vizualizări
Tren deraiat la New York
(1 decembrie 2013)
40 vizualizări
Femeia acuzată că a şantajat-o pe şefa ÎCCJ a fost reţinută
(10 iunie 2014)
38 vizualizări
Cutremur, marţi, lângă Câmpina
(17 iulie 2018)
293 vizualizări
Poliţiştii pichetează sediul Ministerului de Interne între orele 10.00 şi 14.00, cerând mărirea salariilor
(23 martie 2017)
30 vizualizări
Noul Cod rutier ar putea intra miercuri în şedinţa de guvern
(30 septembrie 2013)
42 vizualizări
EXPLOZIE puternică într-o zonă turistică din Istanbul
(12 ianuarie 2016)
55 vizualizări
Cutremur puternic în Nepal: 7,5 grade Richter
(25 aprilie 2015)
42 vizualizări
Vitezoman, prins cu 220 km la oră pe Autostrada Bucureşti-Piteşti
(10 iulie 2013)
74 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole