Judeţele Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea şi Argeş, din zona Carpaţilor Meridionali şi a Munţilor Banatului, sunt miercuri, de la ora 09.00 până la ora 18.00, sub avertizare cod portocaliu de ninsori şi vânt în zona de munte, care la rafală va avea viteze de peste 100 de kilometri pe oră, viscolind zăpada şi reducând vizibilitatea sub 50 de metri. Alte 23 de judeţe sunt miercuri sub avertizare cod galben de ploi şi vânt, precum şi ninsori în zona de munte.
Judeţele Dâmboviţa, Teleorman, Olt, Dolj, Braşov, Covasna, Harghita, Timiş, Hunedoara şi unele zone din judeţele Mureş, Bistriţa-Năsăud, Vrancea, Buzău, Prahova, Arad, Alba, Cluj, Sibiu, Braşov, Gorj, Vâlcea, Argeş şi Mehedinţi sunt miercuri, până la ora 18.00, sub avertizare cod galben.
Potrivit avertizării emise de Administraţia Naţională de Meteorologie, precipitaţiile vor cuprinde, de miercuri, jumătatea de sud-vest a teritoriului şi cea mai mare parte a zonei de munte. În Banat, Oltenia, vestul şi nord-vestul Munteniei va ploua, iar în zona montană vor fi mai ales ninsori. Cantităţile de apă vor depăşi 20-25 de litri pe metru pătrat şi izolat 40 de litri pe metru pătrat.
Vântul se va intensifica în cea mai mare parte a ţării şi local, îndeosebi în regiunile sudice şi centrale, viteza la rafală va depăşi 50 - 55 de kilometri pe oră. La munte, cu precădere la altitudini de peste 1.400 de metri se va depune strat nou de zăpadă, iar vântul va avea intensificări cu rafale de peste 60 - 70 de kilometri pe oră, viscolind ninsoarea.
Începând de miercuri ora 18.00 şi până vineri, la ora 06.00, va intra în vigoare o nouă avertizare cod portocaliu, emisă pentru judeţele Sibiu, Braşov, Vâlcea, Covasna, Harghita, Suceava, Neamţ, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova şi Argeş.
În cele 12 judeţe din zona Carpaţilor Meridionali şi Orientali va ninge abundent, se va depune strat consistent de zăpadă, iar vântul va avea intensificări cu rafale de 60 - 70 de kilometri pe oră şi peste 80 - 90 de kilometri pe oră, pe creste, viscolind puternic ninsoarea şi reducând vizibilitatea.
Bucureştiul şi celelalte judeţe, cu excepţia judeţelor Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu şi Călăraşi, vor fi sub avertizare cod galben de miercuri, ora 18.00, până vineri, la ora 10.00.
Potrivit avertizării cod galben, de miercuri seară vor fi precipitaţii mai ales în sudul, centrul şi estul ţării, iar joi după-amiază şi în noaptea de joi spre vineri aria acestora se va restrânge către est. În aceste zone, cantităţile de apă vor depăşi 25 de litri pe metru pătrat şi, pe arii restrânse, îndeosebi în zona Carpaţilor Meridionali şi Orientali, 50 - 60 de litri pe metru pătrat.
La munte va continua să ningă şi se va depune strat de zăpadă. În restul ţării va ploua, iar începând din noaptea de miercuri spre joi, în Moldova şi pe arii mai restrânse în Maramureş, Transilvania şi trecător în zona deluroasă din sud vor fi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Vântul va avea intensificări temporare, îndeosebi în regiunile estice şi sud-estice, unde vitezele la rafală vor atinge 50 - 60 de kilometri pe oră.
Cinci judeţe din zona Carpaţilor Meridionali şi a Munţilor Banatului, sub avertizare cod portocaliu de ninsori şi viscol
19 aprilie 2017
- citeşte totul despre:
- zapada,
- vizibilitate,
- judete,
- cod galben,
- portocaliu,
- ninsori,
- viscol

Din aceeaşi categorie:
Patinator medaliat olimpic, înjunghiat mortal pe stradă
(20 iulie 2018)
68 vizualizări
Obama autorizează atacuri militare aeriene în Irak
(8 august 2014)
27 vizualizări
Alertă în Brazilia. Atentat la viaţa Papei Francisc
(23 iulie 2013 - Cristina IANCU)
45 vizualizări
Rusia ameninţă Bulgaria: Vor exista consecinţe!
(10 septembrie 2015)
59 vizualizări
Un copil de un an a murit în urma exploziei produse într-un bloc din Galaţi
(19 martie 2017)
33 vizualizări
Seism cu magnitudinea peste 6 în Marea Egee. Cel puţin o femeie a murit şi 10 persoane au fost rănite
(13 iunie 2017)
14 vizualizări
Un TIR condus de un român, implicat într-un grav accident în Franţa
(6 februarie 2014)
342 vizualizări
SUA cer Greciei să interzică zborurile ruşilor către Siria
(8 septembrie 2015)
22 vizualizări
Omul de afaceri Avraham Morgenstern, reţinut la Buenos Aires
(14 decembrie 2017)
51 vizualizări
O furtună a pus la pământ o pădure întreagă! 500 de mii de arbori au fost doborâţi la Broşteni
(14 iulie 2016)
131 vizualizări
5 morţi şi 13 răniţi în urma unor ploi puternice în Macedonia
(4 august 2015)
30 vizualizări
Trei femei - două jurnaliste şi un politician local - au fost împuşcate mortal în localitatea finlandeză Imatra
(5 decembrie 2016)
39 vizualizări
Jaf la o firmă de curierat din Timişoara, hoţii au furat seiful în care se aflau 600.000 de lei
(6 aprilie 2017)
59 vizualizări
Atac armat în SUA la un centru de planning familial
(28 noiembrie 2015)
32 vizualizări
ANI: Mircea Diaconu, interzis la europarlamentare!
(12 martie 2014)
45 vizualizări
DNA a pus sechestru pe un apartament aflat în proprietatea lui Ponta
(19 august 2015)
28 vizualizări
Percheziţii DIICOT în Câmpulung, la persoane care ar fi exploatat sexual mai multe eleve de liceu
(3 noiembrie 2016)
39 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Cele mai periculoase flori de apartament
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Cum a fost înfrântă temuta flotă a lui Goering de o
Publicat la data de 14 iulie 2025
-
Pasiune şi moarte: Lili Brik şi Maiakovski
Publicat la data de 15 iulie 2025
-
De unde vin fructele? File din istoria păcănelelor
Publicat la data de 11 iulie 2025