Echipa de ligă secundă CS Mioveni a eliminat pe Dinamo Bucureşti din optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins formaţia din Şoseaua Ştefan cel Mare cu scorul de 1-0 (1-0), într-un meci disputat în Complex Sportiv „Nicole Dobrin“ din Piteşti. Unicul gol al partidei a fost marcat de brazilianul Roberto Ayza în poarta goală (min. 24), după ce dundaşul Ştefan  Barboianu se dă cap în cap cu portarul Traian Marc în marginea careului.

Dinamo este a doua „victimă“ a echipei antrenate de ex-dinamovistul Claudiu Niculescu, după ce formaţia din Mioveni a eliminat în faza anterioară deţinătoarea trofeului, Astra Giurgiu.

Dinamo a dominat categoric repriza secundă, dar nu a reuşit să îşi creeze decât o ocazie mare de gol, însă portarul Popescu a respins şutul lui Bilinski (54). Argeşenii au avut ocazia în ultimele minute să marcheze şi golul al doilea, dar Biceanu şi Vintilă au ratat singuri cu portarul.

CS Mioveni (II) — FC Dinamo Bucureşti 1-0 (1-0) A marcat: Roberto Ayza (23).
Piteşti — Complex Sportiv „Nicole Dobrin“

Au evoluat echipele: CS Mioveni: O. Popescu — C. Negoiţă, Calvin Tolmbaye, I. Rada, Ed. Stoica — Răuţă (căpitan) — Dragalina, Gălan, Alin Popa (Biceanu, 82), Ayza (Mazilu, 80) — Nilă (M. Vintilă, 74). Antrenor: Claudiu Niculescu.
Dinamo: Traian Marc — Bărboianu (căpitan), Nedelcearu, Cordoş, Grecu — Miranda (V. Lazăr, 41), Elton (I. Şerban, 78) — B. Gavrilă (C. Matei, 46), D. Rotariu, M. Alexe — Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitri asistenţi: Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea), Adrian Ionescu (Târgovişte); arbitru de rezervă: Marius Chiţu (Târgovişte)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) — CCA, Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin) — FRF
Cartonaşe galbene: Răuţă (5), Bărboianu (15), Nilă (20), Miranda (38), Ayza (50), C. Matei (66), Nedelcearu (71), Dragalina (72), D. Rotariu (73), O. Popescu (87), Negoiţă (90+6).

Sursa: Agerpres