Omul de afaceri Ioan Niculae a fost chemat miercuri la DIICOT, unde procurorii l-au anunţat că a fost extins sechestrul asigurator asupra altor bunuri ale acestuia, în dosarul Romgaz, în care prejudiciul este de peste 130 de milioane de euro. Potrivit unui comunicat al DIICOT, procurorii au pus sechestru asigurator asupra unor noi bunuri ale lui Ioan Niculae, reprezentant al SC Interagro SA, şi Domniţa Niculae (fosta soţie), respectiv un imobil situat în localitatea Buşteni; precum şi asupra unui teren care îi aparţine Nicoletei Toncea (actuala iubită).
De asemenea, procurorii au pus sechestru şi pe bunuri ale altor inculpaţi din acest dosar: 14 imobile din judeţul Argeş şi un imobil din judeţul Giurgiu, care aparţin lui Stelian Bănăţeanu, fost director general adjunct al Direcţiei de politici industriale din cadrul Ministerului Economiei; un imobil din judeţul Călăraşi şi unul din judeţul Ilfov, ce aparţin lui Eugen Georgescu, fost vicepreşedinte ANRE; două imobile din Braşov ale lui Dan Victor Alesandru, fost secretar de stat în cadrul Ministerul Economiei; un imobil din Voluntari, proprietate a Ioanei Arpad, fost secretar general adjunct în Ministerul Economiei şi membru/ preşedinte al AGA/CA Romgaz; un imobil în Constanţa şi unul în judeţul Ilfov, ce aparţin lui Tudor Şerban, fost de secretar de stat pentru energie în Ministerul Economiei.
Ioan Niculae a fost pus sub acuzare în acest dosar alături de alte 40 de persoane, funcţionari publici cu funcţii de conducere din cadrul SNGN Romgaz, Ministerul Economiei, Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei şi reprezentanţi ai unei societăţi comerciale din municipiul Bucureşti, pentru săvârşirea infracţiunilor de complot şi subminarea economiei naţionale. Printre cei acuzaţi se află şi fostul ministru al Economiei Adriean Videanu.
Acuzaţiile au fost schimbate apoi în sustragere de sub sechestru, instigare la abuz în serviciu şi spălare de bani.
DIICOT extinde sechestrul pe averea lui Ioan Niculae
6 august 2014
- citeşte totul despre:
- asigurator,
- energiei,
- directiei,
- sechestrul,
- acuzatiile,
- afaceri,
- comerciale,
- romgaz,
- procurorii

Din aceeaşi categorie:
Percheziţii la sediul central Volkswagen!
(8 octombrie 2015)
37 vizualizări
Tragedie în Turcia. Un autocar cu copii a căzut într-un canal. Cel puţin 14 persoane au murit
(6 iunie 2016)
35 vizualizări
Accident în lanţ în SUA. Au fost implicate 90 de maşini
(12 ianuarie 2015)
114 vizualizări
Cutremur cu magnitudinea 4,4 în judeţul Buzău
(1 septembrie 2016)
19 vizualizări
Şefa DNA critică SIE: Ţine de siguranţa naţională când sume mari de bani pleacă din ţară prin off-shore
(26 aprilie 2016)
38 vizualizări
Acte de caritate impresionante sunt dezvăluite după decesul lui George Michael. Artistul lucra în secret într-un adăpost pentru nevoiaşi
(27 decembrie 2016)
45 vizualizări
Bebeluşul regal se naşte astăzi
(22 iulie 2013 - Cristina IANCU)
67 vizualizări
Ponta a fost chemat la Curtea Supremă în dosarul Turceni-Rovinari
(13 mai 2016)
30 vizualizări
Doi tineri decedaţi au fost găsiţi într-o maşină descoperită de un cioban
(11 august 2016)
72 vizualizări
Avarie la o conductă de transport apă, fiind afectată furnizarea în 11 localităţi
(15 iulie 2018)
29 vizualizări
Anchetă după ce o femeie a născut pe holul maternităţii din Iaşi
(12 septembrie 2015)
33 vizualizări
Sibiu: Doi cehi surprinşi de furtună în Făgăraş, recuperaţi de salvamontişti
(31 iulie 2015)
173 vizualizări
Impozit pe alocaţie! Fiscul din Argeş şi Alba a trimis somaţii pentru copii!
(7 ianuarie 2015)
29 vizualizări
Comandantul Forţelor Navale Ucrainene a trecut de partea ruşilor
(2 martie 2014)
47 vizualizări
Argeş: Alte17 persoane acuzate că ţineau ca sclavi oameni pe care îi puneau la muncă forţată au fost arestate preventiv
(15 iulie 2016)
51 vizualizări
Nouă persoane au murit într-un incendiu izbucnit într-un spital din Taiwan
(13 august 2018)
31 vizualizări
Şofer român, rănit uşor în explozia din apropierea aeroportului din Bologna; el era oprit în coloana de autovehicule lovită de cisterna care a explodat
(7 august 2018)
120 vizualizări
.jpg?width=60&height=60&cropratio=1:1&image=/images/stories/fructe(1).jpg)
Fructele cu cele mai puține calorii. Drept urmare, consumul lor poate reduce

Industria serviciilor financiare trece printr-o transformare semnificativă,
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole
-
Istoria Atenei
Publicat la data de 28 martie 2025
-
Cele mai periculoase destinaţii turistice pentru femei
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Fructele cu cele mai puţine calorii. Poţi să mănânci oricât, nu te îngraşi
Publicat la data de 27 martie 2025
-
Lucruri inedite despre mere
Publicat la data de 28 martie 2025