Primăria Capitalei vrea acordarea unui ajutor financiar de 1.000 de lei pe lună pentru copiii cu handicap, condiţiile fiind ca cel puţin unul dintre părinţi să aibă domiciliul în Bucureşti, iar banii să fie viraţi doar prin virament bancar, potrivit unui proiect de pe ordinea de zi a şedinţei CGMB.
Ajutorul de 1.000 de lei pe lună se va acorda copiilor cu handicap în vârstă de până la 18 ani, care au cel puţin un părinte cu domiciliul stabil în Bucureşti.
Totodată, trebuie depus un dosar la sediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti, care să conţină o cerere tip, certificatul de naştere al copilului, în original şi copie, pentru copiii de până în 14 ani, actul de identitate al reprezentantului legal în original şi copie, actul de identitate al celuilalt părinte în original şi copie sau copie de pe certificatul de deces, copie a certificatului de căsătorie al părinţilor sau hotărârea de divorţ, buletin, în cazul copiilor de peste 14 ani, certificatul de încadrare în grad de handicap în original şi copie, extras de cont, decizia tutorelui şi actul de identitate în original şi copie sau hotărârea centrului de plasament şi actul de identitate al asistentului maternal în original şi copie.
Banii vor fi acordaţi tot de către Direcţia Generală de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti.
Ajutor de 1.000 de lei pe lună pentru copiii cu handicap. În ce condiţii vrea Primăria Capitalei să-l acorde
14 iulie 2017


Din aceeaşi categorie:
Măsuri pentru creşterea natalităţii: Deduceri pentru companiile care construiesc anumite facilităţi pentru angajaţi.
(19 iunie 2019)
73 vizualizări
Ministrul Educaţiei, despre testarea COVID a elevilor: „Sunt doar 113 medici şcolari la 17.000 de şcoli”
(2 februarie 2021)
69 vizualizări
Se strânge laţul la gâtul lui Liviu Dragnea
(1 martie 2014)
487 vizualizări
Iaşi: Peste 125.000 de pelerini s-au închinat la racla cu moaştele Sfintei Parascheva
(16 octombrie 2016)
301 vizualizări
Iohannis despre legalizarea căsătoriilor gay: "Este greşită calea fanatismului religios”
(21 octombrie 2016)
67 vizualizări
Negocierile pentru formarea unei majorităţi parlamentare şi a noului Guvern, sistate!PNL şi USR merg la Cotroceni, fiecare cu premierul său!
(13 decembrie 2020)
223 vizualizări
Ministerul de Externe recomandă cetăţenilor români să evite călătoriile în Fâşia Gaza şi în regiunile de proximitate, precum şi în Ierusalim
(13 mai 2021)
35 vizualizări
ANPC a închis restaurantele McDonalds şi KFC din Piaţa Romană din Bucureşti
(5 ianuarie 2023)
179 vizualizări
CC a decis: Elevii nu sunt obligaţi să facă cereri pentru a nu participa la ora de religie
(12 noiembrie 2014)
302 vizualizări
Bani pentru absolvenţii de nota 10 din promoţia 2017
(18 august 2017)
313 vizualizări
De ce servicii gratuite poţi beneficia în acest an la dentist?
(19 mai 2015)
67 vizualizări
Fără focuri de artificii pe Caraiman, de Ziua Limbii Române
(28 august 2013 - Alex POLICALĂ)
108 vizualizări
Premieră la Chişinău. Principesa Moştenitoare Margareta şi Principele Radu sărbătoresc Noaptea Învierii în Republica Moldova
(9 aprilie 2015)
234 vizualizări
Ciolacu, despre certificatul Covid. „Va exista o propunere, până la sfârşitul anului, să treacă prin Parlament”
(7 decembrie 2021)
28 vizualizări
14 oraşe din România selectate în cursa pentru titlul de Capitală Europeană a Culturii
(27 octombrie 2015)
107 vizualizări
Profesor din Sibiu, filmat de studenţi în timp ce căuta prostituate pe net
(15 noiembrie 2020)
201 vizualizări
Constanţa: Peste 20 de clădiri aflate în paragină, supraimpozitate cu 300 până la 500 la sută
(28 aprilie 2017)
118 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole