Un eventual impozit de 1% pe cifra de afaceri ar închide 90% din agenţiile de turism din România, domeniu cu o rată a rentabilităţii de 1-1,2%, iar în cazul unui impozit de 2% din venituri, ar dispărea toate agenţiile de turism din ţară, rezultă din date ale Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT) transmise Profit.ro. Noul program de guvernare prevede ca, de la 1 ianuarie 2018, impozitul pe profit să fie înlocuit de un impozit pe cifra de afaceri, iar ministrul Finanţelor a afirmat recent că treptele de impozitare vor fi de 1%, 2% sau 3% pentru toate firmele.
Preşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT), Alin Burcea, proprietar al Paralela 45, una dintre cele mai mari şi mai vechi agenţii de turism din România, susţine că, în cel mai fericit scenariu, cu impozit de 1%, mai mult de 2.000 dintre cele 2.200 de agenţii de turism din România vor deveni nerentabile şi vor fi închise. Rata de rentabilitate a unei agenţii, respectiv profitul rămas după ce au fost acoperite cheltuielile, este de 1-1,2% din totalul rulajului.
"La un impozit de 1% pe cifra de afaceri, nu mai rămâne nimic. Vor supravieţui doar câteva agenţii mari, sub 10%, care au o rată a rentabilităţii de 1,7-1,8, dar nici acestea nu vor avea niciodată bani de dezvoltare", spune şeful ANAT.
Agenţiile trebuie să-şi acopere absolut toate cheltuielile din comisionul de 6-7%, din care este reţinută TVA de 19% şi plătite salariile agnajaţilor. În consecinţă, din totalul veniturilor, rata de rentabilitate a unei agenţii de turism este, în medie, de 1-1,2%.
"În acest context, la 1% impozit pe cifra de afaceri, 90% din agenţiile de turism sunt condamnate să nu aibă niciodată profit şi vor fi închise. La 2% impozit, toate agenţiile din România vor fi închise", mai spune şeful ANAT. În opinia sa, nu doar această măsură din noul program de guvernare va afecta grav turismul, ci şi majorarea salariului minim.
"Salariul minim de 2.000 de lei în 2018 e o nenorocire pentru turism, pentru că e foarte mare. Va fi o situaţie foarte gravă", a adăugat şeful ANAT.
ANAT: La un impozit de 1% pe venit, 90% din agenţiile de turism dispar
5 iulie 2017



Din aceeaşi categorie:
Efecte ale scăderii preţului petrolului
(22 decembrie 2014)
122 vizualizări
Programatorii cu studii medii, scutiţi de impozit de la 1 februarie
(19 ianuarie 2018)
568 vizualizări
Eurostat: România, ţara cu cea mai mare scădere în materie de angajări
(13 septembrie 2014)
265 vizualizări
O grevă la Air France duce la anularea a 60% din zborurile programate
(14 septembrie 2014)
93 vizualizări
Guvernul amână Legea insolvenţei
(28 iulie 2017)
311 vizualizări
România va returna Comisiei Europene cel puţin 800 de milioane de euro din fondurile pe dezvoltare rurală
(8 decembrie 2015)
196 vizualizări
Marca „Furnizor al Casei Regale“, înregistrată la OSIM de Casa Regală a României
(11 septembrie 2014)
545 vizualizări
Care este prima ţară europeană care renunţă la programul de lucru de 8 ore pe zi
(2 ianuarie 2016)
238 vizualizări
Peste 40 milioane de euro, amenzi date anul trecut de Consiliul Concurenţei
(23 ianuarie 2015)
373 vizualizări
Pericolul împrumuturilor până la salariu
(20 februarie 2015)
374 vizualizări
Royal Bank of Scotland va închide 44 de sucursale
(3 aprilie 2014)
64 vizualizări
România şi Bulgaria vor un al treilea pod şi o hidrocentrală pe Dunăre
(19 octombrie 2013)
166 vizualizări
Venitul minim de incluziune, adoptat de Guvern
(1 aprilie 2016)
218 vizualizări
Bulgaria va construi cu americanii un nou reactor nuclear, la Kozlodui
(24 noiembrie 2013)
106 vizualizări
Un mare lanţ de magazine reduce TVA cu trei săptămâni mai devreme
(8 decembrie 2016)
230 vizualizări
Salariile personalului nedidactic din învăţământ, majorate
(24 februarie 2017)
318 vizualizări
Guvernul a aprobat proiectul noului Cod Fiscal şi pe cel al Codului de Procedură Fiscală
(25 martie 2015)
38 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

În zilele noastre, este ușor să pariezi pe meciuri de fotbal live și pe zeci de
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole