PSD vrea să abroge alineatul 2 al art. 165 din Codul de procedură fiscală, care prevede că impozitele datorate se pot achita doar după plata amenzilor neachitate, potrivit unui proiect de lege, iniţiatorii susţinând că primăriile au sesizat în repetate rânduri imposibilitatea colectării impozitelor.
Proiectul de lege depus la Senat, de patru deputaţi PSD, prevede că „la articolul 165 (din Codul de procedură fiscală-n.r.) alineatul 2 se aborgă”.
Iniţiatorii susţin că „sesizări repetate din partea unităţilor administrativ-teritoriale comunică o imposibilitate a colectării impozitelor locale, identificând ca unul dintre principalele motive reglementările în vigoare privind încasarea obligaţiilor bugetare”, se arată în expunerea de motive a actului normativ.
Social-democraţii care au depus proiectul de lege argumentează că articolul 9 alin (8) din OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, prevede că amenzile de circulaţie se fac venit integral la bugetele locale, iar art. 165 alin. (2) din Codul de procedură fiscală introduce o prioritate în ordinea stingerii obligatiilor fiscale la bugetul local în sensul că impozitele datorate se pot achita doar după plata amenzilor neachitate, trimise spre valoriflcare către autoritatea publică locală, potrivit sursei citate.
Această prioritizare a stigerii obligaţiilor fiscale pe care le au cetăţenii diminuează sumele încasate la bugetele locale.
„Prioritizarea stingerii obligaţiilor a afectat execuţia la nivelul bugetului local prin diminuarea sumelor încasate întrucât există debitori care amână plata amenzilor contravenţionale în aşteptarea trecerii termenului de prescripţie, amânând astfel şi momentul achitării impozitului pe proprietate, generând o diminuare notabilă a veniturilor bugetare programate”, susţin deputaţii PSD.
Alineatul (2) al articolului 165 din Codul de procedură fiscală prevede ca „(…) în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenţionale individualizate in titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligatie fiscală (..) ", prin excepţie de la regula generală care impune „stingerea de drept a obligatiilor fiscale principale în ordinea vechimii şi apoi a obligatiilor fiscale accesorii în ordinea vechimii, iar ulterior stingerea obligaţiilor cu scadenţe viitoare, la solicitarea debitorului”, se arată în expunerea de motive.
Proiect de lege al PSD care pune plata amenzilor în aşteptare!
22 mai 2017




Din aceeaşi categorie:
Autobuze RATP cu GPL în Ploieşti, printr-un proiect cu Ministerul Mediului
(23 decembrie 2013)
586 vizualizări
Greşeala unui prahovean fără permis, care a atras atenţia poliţiştilor de la rutieră
(4 august 2022)
76 vizualizări
Rosal solicită majorarea tarifelor cu 27% la Ploieşti
(13 ianuarie 2014)
267 vizualizări
Cadavrul unui bărbat descoperit în centrul Ploieştiului
(29 martie 2020)
1869 vizualizări
Două dosare penale, deschise în cazul celor aproape 60 de copii cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară
(25 noiembrie 2015)
705 vizualizări
Controale în pieţele din Prahova! Poliţiştii au "adunat" amenzi de peste 200000 lei VIDEO
(6 aprilie 2018)
711 vizualizări
Tabăra Naţională de Sculptură Monumentală „România 100”
(27 septembrie 2018)
59 vizualizări
Conditiile pentru eliberarea unei noi carti de identitate
(10 mai 2019)
105 vizualizări
Social democratul Cristi Ganea, noul primar interimar al Ploieştiului
(15 decembrie 2015 - Cristina IANCU)
589 vizualizări
Pe strada Basarabi se poate circula în ambele sensuri
(11 septembrie 2014 - Alex POLICALĂ)
901 vizualizări
CJ face evaluarea costurilor în cazul secţiilor de pe Buna Vestire
(9 ianuarie 2014)
753 vizualizări
Trafic restricţionat pe DN1, la Breaza pentru ridicarea TIR-ului FOTO
(23 ianuarie 2019)
131 vizualizări
ŞOCANT! Veolia consideră Primăria Ploieşti un sac fără fund! FOTO
(29 septembrie 2015)
749 vizualizări
Fostul şef al ANAF Sorin Blejnar rămâne în arest preventiv. Decizia Curţii de Apel Bucureşti este definitivă
(25 martie 2017)
626 vizualizări
Un şofer beat s-a răsturnat cu maşina, între Valea Călugărească şi Dumbrava
(7 ianuarie 2021)
148 vizualizări
Mobilierul din Palatul Administrativ a apărut la evenimentul PSD de la Sala Sporturilor
(3 mai 2014 - Alex POLICALĂ)
707 vizualizări
Veolia Energie Prahova anunţă demararea manevrelor de pornire a sezonului de încălzire 2020 - 2021
(20 octombrie 2020)
268 vizualizări

Oamenii de stiinta germani au descoperit cea mai veche branza din lume. E

Jocurile de noroc arată la fel în întreaga lume, însă dacă te uiți pe hartă, ai
Ia zi, Bulă, obişnuieşti să fumezi?
Bulă: – Mmm… Aşa şi aşa…
– Dar cât înseamnă „aşa şi aşa”?
– Mmm… Păi cam 4 pachete pe zi.
– Dulciuri mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam 5 ciocolate pe zi.
– Sărat mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Cam o solniţă pe zi pun în mâncare.
– Grăsimi mănânci? – Mmm… Aşa şi aşa…
Cam un kil- două de slană pe zi…
– Prăjit mănânci?
– Mmm… Aşa şi aşa… Pe zi… Cam câte o omletă de 4 ouă şi cartofi prăjiţi, asezonaţi cu cârnaţi
.– Aha… Dar de băut, bei? – A, da! De băut, beau!



„Omul cel mai fericit e cel care-i face fericiţi pe cât mai mulţi oameni.” — Denis Diderot
Curs valutar
2 aprilie 2024

EURO = 4.9705 RON


USD = 4.6276 RON


GBP = 5.8148 RON

Top articole