Handbalistele de la CSM Ploieşti nu au reuşit să se impună în meciul de pe teren propriu cu Neptun Constanţa, important  în tentativa ploieştencelor de a ocupa locul al 10-lea, ultimul care asigură menţinerea în primul eşalon, fără baraj.

Din păcate, handbalistele de la CSM  au luat doar un punct, după ce au avut o revenire spectaculoasă în ultimele 18 minute. În minutul 42, oaspetele conduceau cu 17-12 şi păreau aproape de o victorie care le-ar fi asigurat, în mare măsură, locul 10 în clasament. Ploieştencele au recuperat treptat şi au marcat golul de 22-22 cu 19 secunde înainte de final. Ba, au avut chiar şansa să învingă, la ultima fază a meciului. În urma acestui rezultat, şansele de a ocupa locul 10, care evită participarea la baraj, s-au diminuat, dar încă există. În următoarea partidă din play – out, CSM Ploieşti va juca tot în sala Olimpia, sâmbătă, de la ora 11.00, împotriva formaţiei HCM Râmnicu Vâlcea

CSM Ploieşti – Neptun Constanţa 22-22 (9-12)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 200.

CSM Ploieşti: Cristescu (2 intervenţii) – R. Ştefan (6 goluri), Roman (4, 3x„7 metri”), Curtean (1), I. Dinu (3, 1x„7 metri”), Zamfirescu (4), Dincu (1). Au mai jucat: Polocoşer (10 intervenţii), Ifrim (o intervenţie) – Bidaşcu, Vasilescu (3), Georgescu. Director tehnic: Mircea Anton.

Neptun: Petrescu – Toma (2, 2x„7 metri”), Tamaş, Tiron (5), Mărginean (5), Sheiko (7, 3x”7 metri”), Ionescu (3). Au mai evoluat: Dumanska – Orsivschi, Moţei. Antrenor: Ion Crăciun.

Arbitri: Ionuţ Barbu şi Adrian Manafu (ambii din Bucureşti).

Observator FRH: Viorel Vicea (Bucureşti).

Aruncări „7 metri”: 6/3 ratate, respectiv 8/3 ratate.

Eliminări „2 minute”: 3 (Dinu - 2, Zamfirescu), respectiv 4 (Toma – 2, Tiron, Tamaş).

Eliminare directă: Sheiko (min 60).