Getafe a obţinut un rezultat mare pe terenul Barcelonei, remizînd azi 2-2. Echipa lui Cosmin Contra, fostul antrenor al Petrolului, a egalat în prelungiri, aceasta fiind prima remiză a catalanilor în acest sezon pe teren propriu.

Tata Martino a aliniat cel mai bun "11" şi lucrul acesta părea să se vadă şi pe tabelă. Messi a deschis scorul în minutul 23 cu un şut superb sub bară. Lafita a egalat însă în minutul 37 după o pasă superbă a lui Sarabia, care a surprins toată apărarea gazdelor.

Alexis Sanchez a marcat în minutul 67 pentru catalani, dar acelaşi Lafita a adus un punct important pentru echipa lui Cosmin Contra la ultima fază a meciului. Ciprian Marica a fost suspendat pentru această partidă.
În urma acestui rezultat Getafe a acumulat 36 de puncte şi se află pe locul 16. Trei puncte o despart de zona retrogradabilă. Barcelona e pe 2, cu 85 de puncte, la 3 de Atletico Madrid, care are un meci mai puţin.

SURSA: gsp.ro