Ultima partidă a sezonului regulat a fost una care nu a reuşit să şteargă, deloc, imaginea unui parcurs dezamăgitor al handbalistelor de la CSM Ploieşti. Pe terenul unei formaţii care se afla doar cu o poziţie mai sus în clasament, prahovencele au avut o primă repriză de coşmar în meciul disputat astăzi pe terenul echipei Neptun Constanţa , gazdele având la pauză un avantaj halucinant : 21-10. În partea a doua a meciului, fetele de la CSM au încercat să repare ce mai era de reparat, măcar la capitolul imaginii, şi au adus diferenţa în limite normale, doar cinci goluri, şi chiar puteau să o reducă şi mai mult. A fost 33-28, iar CSM Ploieşti va avea nevoie să arate mai mult în play-off dacă vrea să rămână în Liga Naţională.

Pentru că meciurile din play-off încep abia pe 7 mai, echipa ploieşteană va pleca, pe data de 23 martie, într-un cantonament la Buşteni, pentru o săptămână. Două meciuri contra lotului de tineret al României, dar şi un turneu care va fi organizat chiar la Ploieşti şi la care vor mai participa CSM Bucureşti, Corona Braşov şi Dunărea Brăila, vor fi testele pe care le vor susţine ploieştencele în această perioadă de pauză competiţională.