Doar cine nu se pricepe la fotbal ar putea spune că rezultatul de 1-1 cu Sturm Graz, pe care l-a înregistrat Petrolul în primul meci amical din acest an, nu este unul normal. Diferenţa de etape în pregătire, în favoarea austriecilor, dar şi experimentele fireşti pe care le-a făcut Contra în privinţa echipei au fost elementele care au nivelat jocul. Altfel, din punct de vedere al calităţii tehnice, diferenţa a fost foarte mare, în favoarea Petrolului, în vreme ce la capitolul angajament au fost mai buni austriecii. Repet, normal din moment ce ei mai au un pic şi îşi încheie pregătirea. Mutu a fost titular, Zicu a intrat după pauză, ca şi Hamza, Manasse a jucat surprinzător de bine, a şi marcat (după un corner al lui Boudjemaa), iar Guilherme a apărut în partea secundă ca mijlocaş stânga. De remarcat faptul că, din nou, Camara a pierdut mai toate duelurile, dar şi prestaţia slabă a lui Beţa. Ei au cam fost singurii jucători care au fost sub media echipei, una mulţumitoare, pentru acest prim meci.

Nu a fost un joc spectaculos, au fost doar şapte şuturi pe poartă, patru expediate de Petrolul, dar şi aşa Petrolul putea să se impună dacă Priso nu ar fi ratat, cu un minut înainte de final, singur cu portarul. La fel de adevărat este, însă, şi faptul că Pecanha a avut o intervenţie bună, la ultima fază de atac a lui Sturm, astfel că, realist vorbind, putea fi şi mai rău, din punct de vedere al rezultatului. Spre deosebire de alţii, însă, Petrolul va creşte de la acest nivel, de la meci la meci şi este de aşteptat ca meciul viitor, din 26 ianuarie, cu Anji, să fie un plus în exprimarea echipei.