Sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, a învins-o, luni, cu scorul de 6-7 (5), 6-3, 6-2, pe compatrioata ei Barbora Strycova, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 20, calificându-se în sferturile de finală ale Australian Open, fază în care va evolua cu Simona Halep, locul I WTA.

Pliskova a ajuns a doua oară consecutiv în sferturi la AusOpen (cea mai bună performanţă a ei la acest turneu), după un meci care a durat două ore şi 41 de minute şi după ce a pierdut primul set la această ediţie a competiţiei de la Melbourne. Cea mai bună performanţă a ei la un grand slam este finala US Open, pierdută în faţa germanei Angelique Kerber, în 2016, cu 3-6, 6-4, 4-6.

Şi Simona Halep, locul I WTA, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, calificarea în sferturile de finală, după victoria obţinută, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, în faţa japonezei Naomi Osaka, locul 72 WTA, într-o oră şi 19 minute.

Simona Halep conduce cu scorul de 5-1 în întâlnirile directe cu Pliskova. Românca a învins-o ultima oară pe sportiva cehă în 2017, în semifinalele French Open, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3.

Pliskova, 25 de ani, 1,86 metri înălţime, fostă ocupantă a locului I WTA, în iulie 2017, a câştigat singura dată în faţa Simonei Halep, în 2016, la Cluj-Napoca, în Cupa Federaţiei, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2.

La Melbourne, partida Pliskova - Halep va avea loc miercuri. Învingătoarea din acest meci va juca în semifinale cu câştigătoarea întâlnirii Angelique Kerber (Germania), locul 16 WTA şi cap de serie 21 - Madison Keys (SUA), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17.

Celelalte meciuri din sferturi, programate marţi, sunt următoarele:

Caroline Wozniacki (Danemarca), locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2 - Carla Suarez Navarro (Spania), locul 39 WTA;

Elina Svitolina (Ucraina), locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4 - Elise Mertens (Belgia), locul 37 WTA.