Reprezentativa Muntenegrului a produs o mare surpriză prin victoria cu scorul de 1-0 în faţa Danemarcei, marţi seara, în deplasare, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

După 1-1 cu România la Cluj-Napoca, Muntenegru a reuşit un nou rezultat de marcă şi este liderul grupei.

Fatos Beciraj (32) a marcat singurul gol al partidei, în care danezii au acuzat neacordarea unui penalty.

Polonia a smuls o victorie, în meciul cu Armenia, în urma golului marcat de Robert Lewandowski (90+5), după o lovitură liberă executată de Jakub Blaszczykowski. Un minut mai devreme oaspeţii ar fi putut da lovitura prin Aras Ozbiliz, dar acesta a ratat singur cu portarul. Armenia a jucat din minutul 30 în zece oameni, după eliminarea lui Gael Andonian. Polonia, următoarea adversară a României, în noiembrie, a deschis scorul graţie autogolului înscris de Hrair Mkoian (48), dar oaspeţii au egalat două minute mai târziu, prin Marcos Pizzelli (50).

Azerbaidjanul a produs un nou rezultat de senzaţie, 0-0 cu Cehia în deplasare, şi şi-a consolidat poziţia a doua în clasamentul grupei, după Germania.

Slovacia a dispus cu 3-0 de Scoţia, ultimul gol fiind marcat de Adam Nemec (68), atacantul lui Dinamo Bucureşti, titular în acest meci.

Anglia a fost ţinută în şah de Slovenia, 0-0.

Rezultate:

Duminică 9 octombrie

Grupa D
Republica Moldova — Irlanda 1-3
Au marcat: Igor Bugaiov 45+1, respectiv Shane Long 2, James McClean 69, 76.

Ţara Galilor — Georgia 1-1
Au marcat: Gareth Bale 10, respectiv Tornike Okriaşvili 57.

Serbia — Austria 3-2
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 6, 23, Dusan Tadic 74, respectiv Marcel Sabitzer 15, Marc Janko 63.

Grupa G
Albania — Spania 0-2
Au marcat: Diego Costa 55, Nolito 63.

Macedonia — Italia 2-3
Au marcat: Ilja Nestorovski 57, Ferhan Hasani 59, respectiv Andrea Belotti 24, Ciro Immobile 75, 90+2.

Israel — Liechtenstein 2-1
Au marcat: Tomer Hemed 4, 16, respectiv Maximilian Goeppel 49.

Grupa I
Finlanda — Croaţia 0-1
A marcat: Mario Mandzukic 18.

Ucraina — Kosovo 3-0
Au marcat: Artem Kraveţ 31, Andrei Iarmolenko 81, Ruslan Rotan 87.

Islanda — Turcia 2-0
Au marcat: Omer Toprak 42 (autogol), Alfred Finnbogason 44.

Luni 10 octombrie

Grupa A
Belarus — Luxemburg 1-1
Au marcat: Pavel Saviţki 80, respectiv Aurelien Joachim 85.
Cartonaş roşu: Dirk Carlson (Luxemburg) 44.

Olanda — Franţa 0-1
A marcat: Paul Pogba 30.

Suedia — Bulgaria 3-0
Au marcat: Ola Toivonen 39, Oscar Hiljemark 45, Victor Lindeloef 58.

Grupa B
Andorra — Elveţia 1-2
Au marcat: Alex Martinez 90+1, respectiv Fabian Schaer 19 — penalty, Admir Mehmedi 77.

Insulele Feroe — Portugalia 0-6
Au marcat: Andre Silva 12, 22, 37, Cristiano Ronaldo 65, Joao Moutinho 90+1, Joao Cancelo 90+3.

Letonia — Ungaria 0-2
Au marcat: Adam Gyurcso 10, Adam Szalai 77.

Grupa H
Bosnia — Cipru 2-0
A marcat: Edin Dzeko 70, 80.

Estonia — Grecia 0-2
Au marcat: Vassilis Torosidis 1, Kostas Stafylidis 61.

Gibraltar — Belgia 0-6
Au marcat: Christian Benteke 1, 43, 55, Axel Witsel 19, Dries Mertens 51, Eden Hazard 79.

Marţi 11 octombrie

Grupa C
Cehia — Azerbaidjan 0-0

Germania — Irlanda de Nord 2-0
Au marcat: Julian Draxler 13, Sami Khedira 17.

Norvegia — San Marino 4-1
Au marcat: Davide Simoncini 11 (autogol), Adama Diomande 77, Martin Samuelsen 82, Joshua King 83, respectiv Mattia Stefanelli 54.

Grupa E
Danemarca — Muntenegru 0-1
A marcat: Fatos Beciraj 32.

Polonia — Armenia 2-1
Au marcat: Hrair Mkoian 48 (autogol), Robert Lewandowski 90+5, respectiv Marcos Pizzelli 50.
Cartonaş roşu: Gael Andonian (Armenia) 30.

Kazahstan — România 0-0