Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a obţinut o victorie in extremis, miercuri seara, 2-1 cu Sporting Lisabona, pe ''Santiago Bernabeu'', în etapa inaugurală a sezonului 2016-2017 din Liga Campionilor la fotbal.

Sporting a deschis scorul după pauză, prin Bruno Cesar (48), iar madrilenii au revenit pe final, egalând prin Cristiano Ronaldo (89), jucător format de clubul lusitan, pentru ca Alvaro Morata să aducă victoria în prelungiri (90+4).

Tot în Grupa F, Borussia Dortmund a surclasat-o pe Legia, la Varşovia, cu 6-0, golurile fiind marcate de şase jucători, Goetze, Papastathopoulos, Bartra, Guerreiro, Gonzalo Castro şi Aubameyang.

Manchester City a câştigat categoric în faţa Borussiei Moenchengladbach, 4-0, într-un meci care ar fi trebuit să se joace marţi, dar a fost amânat cu 24 de ore din cauza unei ploi torenţiale. Aguero a reuşit un hat-trick pentru ''cetăţeni''.

Leicester City, la debutul său în Champions League, s-a impus la scor de forfait la Bruges, 3-0.

Juventus Torino a fost ţinută în şah de Sevilla FC, scor 0-0, în timp ce Olympique Lyon a dispus de Dinamo Zagreb cu 3-0, fundaşul român Alexandru Măţel nefăcând parte din lotul campioanei Croaţiei.

Rezultate:

Marţi 13 septembrie

Grupa A
FC Basel — Ludogoreţ Razgrad 1-1
Au marcat: Renato Steffen 80, respectiv Jonathan Cafu 45.

Paris Saint-Germain — Arsenal Londra 1-1
Au marcat: Edinson Cavani 1, respectiv Alexis Sanchez 77.

Grupa B

Benfica Lisabona — Beşiktaş Istanbul 1-1
Au marcat: Franco Cervi 12, respectiv Anderson Talisca 90+3.

Dinamo Kiev — Napoli 1-2
Au marcat: Denis Garmaş 26, respectiv Arek Milik 36, 45+2.
Cartonaş roşu: Serghei Sidorciuk 68.

Grupa C

FC Barcelona — Celtic Glasgow 7-0
Au marcat: Lionel Messi 3, 27, 60, Neymar 50, Andres Iniesta 59, Luis Suarez 75, 88.
Moussa Dembele (Celtic) a ratat un penalty în min. 24.

Meciul Manchester City — Borussia Moenchengladbach a fost amânat din cauza unei ploi torenţiale.

Grupa D

PSV Eindhoven — Atletico Madrid 0-1
A marcat: Saul Niguez 43.
Andres Guardado (PSV) a ratat un penalty în min. 45+2.

Bayern Munchen — FC Rostov 5-0
Au marcat: Robert Lewandowski 28 — penalty, Thomas Muller 45+2, Joshua Kimmich 53, 60, Juan Bernat 90.

Miercuri 14 septembrie

Grupa C

Manchester City — Borussia Moenchengladbach 4-0
Au marcat: Sergio Aguero 8, 28 — penalty, 77, Kelechi Iheanacho 90+1.

Grupa E

Bayer Leverkusen — ŢSKA Moscova 2-2
Au marcat: Admir Mehmedi 9, Hakan Calhanoglu 15, respectiv Alan Dzagoev 36, Roman Eremenko 38.

Tottenham Hotspur — AS Monaco 1-2
Au marcat: Toby Alderweireld 45, respectiv Bernardo Silva 15, Thomas Lemar 31.

Grupa F

Legia Varşovia — Borussia Dortmund 0-6
Au marcat: Mario Goetze 7, Sokratis Papastathopoulos 15, Marc Bartra 17, Raphael Guerreiro 51, Gonzalo Castro 76, Pierre-Emerick Aubameyang 87.

Real Madrid — Sporting Lisabona 2-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 89, Alvaro Morata 90+4, respectiv Bruno Cesar 48.