Înainte de a vorbi despre desfăşurarea partidei cu Zalău, prima a CSM-ului în campionat, trebuie expuse premisele acestui joc.

*handbalistele sunt tot neplătite şi asta de 4 luni

*multe sportive de valoare au părăsit déjà echipa

*pe bancă au fost trei junioare şi o altă tânără jucătoare fără experienţă la senioare din cinci rezerve

*Bozovic şi Dinu au jucat nerefăcute în totalitate după operaţiile suferite

În condiţiile de mai sus, CSM Ploieşti a pierdut la un singur gol diferenţă în faţa formaţiei HC Zalău, la pauză fiind egalitate, 11-11.

Evident, pentru doamnele şi domnii care lucrează cu cifre şi cu documente sub clopotul de sticlă de la primărie - departe de realitatea acestei adevărate tragedii prin  care trece sportul ploieştean -, nu e important.

Nu merită discutat nici măcar în pauza de cafea. Handbal? Ce joc e ăsta? Un fel de Solitaire?

CSM Ploieşti – HC Zalău 25-26 (11-11)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Tatalovic – Burtea-Shutska (3 goluri), Dmitrovic (6, 2 din „7 metri”), Balaban-Curtean (2), I. Dinu (1), Bozovic (5), Chiricuţă (7, 4 din „7 metri”). Au mai jucat: A. Dumitru – Mitrescu, Dragnea (1 gol). Antrenor: Neven Hrupec.

HC Zalău: P. Vişan – Trif (1 gol), Tămaş (6), Drăguţ (4), Bloj, Rob (6, 3 din „7 metri”), Panici (5). Au mai evoluat: Ciolan, Crap (3 goluri), Klimek, Cr. Nica (1), Constantinescu. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Marian Drăghici şi Victor Drăguţ (ambii din Vrancea).

Observator FRH: Vlad Ionescu (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 8/2 ratate – 3/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (Chiricuţă – 2, I. Dinu, Dragnea, Dmitrovic, Bozovic) – 7 (Bloj, Tămaş, Constantinescu, Crap – 2, Trif, Drăguţ).