Rezultatele sportivilor români în ziua a 10-a a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro:

Atletis - Marian Oprea, eliminat în calificări la triplusalt;

Gimnastică artisitcă - Marian Drăgulescu - sărituri, finala - locul 4;

Gimnastică artisitcă, ora 21.46 - Cătălina Ponor - bârnă, finala - locul 7.

Marian Drăgulescu a fost notat cu 15,266 la prima săritură şi cu 15,633, la cea de-a doua, iar cu o medie de 15,449 s-a clasat pe locul 4.

Medalia de aur a revenit sportivului Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15,691), cea de argint rusului Denis Abliazin (15,516), iar cea de bronz lui Kenzo Shirai (Japonia, 15,449).

Gimnastul nipon a avut dificultate mai mare decât Marian Drăgulescu, astfel încât deşi au avut medie egală a fost superior.

Cătălina Ponor, aflată la a treia finală olimpică la bârnă, a intrat a cincea în concurs şi a fost notată cu 14,000, după ezitări decisive pe parcursul exerciţiului, astfel că s-a clasat doar pe locul 7.