Florin Mergea şi Horia Tecău s-au calificat în semifinalele probei masculine de dublu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, marţi, după o victorie cu 6-4, 5-7, 6-2 cu brazilienii Marcelo Melo/Bruno Soares.

Mergea şi Tecău, capi de serie numărul cinci, s-au impus după o oră şi 50 de minute în faţa favoriţilor numărul trei, susţinuţi frenetic de public, chiar şi dincolo de limita sportivităţii.

Meciul a fost unul foarte echilibrat, chiar şi în setul decisiv, adjudecat cu 6-2 de tricolori. În primul set, Mergea şi Tecău au reuşit break-ul devreme şi apoi şi-au conservat avantajul, câştigând cu 6-4. În setul al doilea, cele două perechi au mers cap la cap până la 5-5, când brazilienii şi-au făcut serviciul şi au avut 6-5, iar ai noştri nu au rezistat presiunii pe serviciul lui Mergea, pierzând setul după o eroare neforţată a lui Tecău. Gazdele au început cu dreptul setul decisiv, câştigând primul ghem. Românii au luat apoi jocul pe cont propriu şi au luat cinci ghemuri la rând (5-1). Melo şi Soares au redus din handicap (5-2) şi au salvat apoi trei mingi de meci, dar nu au mai reuşit acest lucru şi cu a patra, transformată de Tecău.

Românii au avut 7 aşi în acest meci, faţă de 6 ai brazilienilor, 17 mingi direct câştigătoare (13 pentru învinşi). La meci au asistat, printre alţii, fostul tenisman brazilian Gustavo Kuerten, triplu câştigător la Roland Garros, dar şi întreaga echipă de tenis a României (Monica Niculescu, Irina Begu, Andreea Mitu, Raluca Olaru, Andre Pavel, etc) şi gimnasta Cătălina Ponor, calificată în finala de la bârnă.

În semifinale, Mergea şi Tecău vor juca împotriva americanilor Steve Johnson/Jack Sock, victorioşi cu 6-4, 6-2 în faşa spaniolilor Roberto Bautista Agut/David Ferrer. Semifinala va avea loc azi, vineri fiind programate finala şi meciul pentru medalia de bronz.

Jack Sock ocupă locul 24 în ierarhia mondială de dublu, iar Steve Johnson se află pe 43.

Tot azi vor avea loc şi meciurile din primul tur la dublu mixt, Irina Begu/Horia Tecău — Agnieszka Radwanska/Lukasz Kubot (Polonia) şi Monica Niculescu/Florin Mergea — Carla Suarez Navarro/David Ferrer (Spania).

Calificarea perechii Mergea/Tecău în semifinalele probei de dublu înseamnă, totodată, şi cea mai bună performanţă a sportului românesc la Rio, după locul 5 ocupat de Corina Căprioriu la judo (cat. 57 kg).