A fost o nebunie de meci la Liverpool! Dortmund a condus cu 2-0 şi 3-1, însă englezii au revenit spectaculos şi s-au calificat în semifinale! Toate golurile partidei au fost excepţionale! ”Cormoranii” au dat lovitura de graţie în minutele de prelungire prin reuşita lui Lovren venită în urma unei scheme fabuloase.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a realizat în partida câştigată de Şahtior pe teren propriu în faţa portughezilor de la Braga, scor 4-0 (6-1 la general). Ricardo Ferreira, fundaşul central al portughezilor, a marcat de două ori în propria poartă. Celelalte două reuşite ale ucrainenilor au purtat semnătura lui Srna (25 P.) şi Kovalenko (50).

Villarreal a învins la Sparta Praga cu 4-2 (6-3 la general). Golurile spaniolilor au fost marcate de Bakambu (5, 49), Castillejo (43) şi Lafata (a.g. 45+1). De partea cealaltă au punctat Dockal (65) şi Krejci (71).

Duelul spaniol dintre Sevilla şi Athletic Bilbao a avut nevoie de mai mult de 90 de minute pentru a decide învingătoarea. Dacă în tur Sevilla s-a impus cu 2-1, acum a fost rândul lui Bilbao să obţină acelaşi scor şi să meargă în prelungiri. În minutele suplimentare cele două formaţii au preferat mai mult să se apere şi meciul a ajuns la loviturile de departajare. Acolo, Benat de la Bilbao a fost singurul care a ratat şi a calificat-o astfel pe Sevilla.

*Liverpool - Borussia Dortmund 4-3 (1-1 în tur) VIDEO
Au marcat: Origi 48, Coutinho 66, Sakho 78, Lovren 90+1 / Mkhitaryan 5, Aubameyang 9, Reus 57

Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, Sakho, Moreno - Milner, Can - Lallana, Firmino, Coutinho - Origi

Dortmund: Weidentfeller - Piszczek, Papastathopoulos, Hummels, Schmelzer - Castro, Weigl - Mkhitaryan, Kagawa, Reus - Aubameyang

*Sevilla - Athletic Bilbao 2-2 după penalty-uri (2-1 în tur) VIDEO
Au marcat: Gameiro 59 / Aduriz 57, Garcia 80
Benat a ratat o lovitură de departajare pentru
Bilbao şi Gameiro a adus calificarea

Sevilla: Soria - Mariano, Rami, Kolodziejczak, Escudero Palomo - Krychowiak, N'Zonzi - Vitolo, Iborra, Krohn-Dehli - Gameiro

Athletic Bilbao: Herrerin - De Marcos, Boveda, Etxeita, Baleziaga - San Jose, Benat - Susaeta, Garcia, Lekue - Aduriz

*Şahtior - Braga 4-0 (2-1 în tur) VIDEO
Au marcat: Srna 24 p., Ferreira 43, 74 ag., Kovalenko 50

Şahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Ordets, Ismaily - Malyshev, Stepanenko - Marlos, Kovalenko, Taison - Ferreyra

Braga: Matheus - Goiano, Ferreira, Boly, Djavan - Josue, Luiz Carlos, Vukevici, Silva - Hassan, Eduardo

* Sparta Praga - Villarreal 2-4 (1-2 în tur) VIDEO
Au marcat: Dockal 65, Krejci 71 /  Bakambu 5, Castillejo 43, Bruno 45+1, Bakambu 49

Sparta Praga: Bicik - Konate, Marecek, Kovac, Frydek - Fatai, Matejovsky, Dockal, Krejci - Lafata, Julis

Villarreal: Areola - Mario Gaspar, Bailly, Ruiz, Rukavina - Suarez, Trigueros, Bruno, Castillejo - Soldado, Bakambu