Wolfsburg a reuşit surpriza serii şi s-a impus cu 2-0 în faţa Realului, graţie golurilor înscrise de Ricardo Rodriguez şi Maximilian Arnold. În celălalt meci,   PSG şi Manchester City au remizat, scor 2-2, pe Parc des Princes. Cele două manşe retur vor avea loc marţea viitoare.

În minutul 17 al partidei de la Wolfsburg, Casemiro l-a faultat în careu pe Schurrle, iar Rodriguez a transformat penalty-ul. Avantajul nemţilor a fost majorat în minutul 25 de Arnold, care a reluat în poartă pasa lui Bruno.

În celălalt meci al serii, Ibrahimovici a ratat şansa de a deschide scorul din penalty în minutul 14. City a deschis scorul prin De Bruyne în minutul 38, însă Zlatan s-a revanşat cu patru minute înainte de pauză, când a profitat de gafa lui Fernando şi a restabilit egalitatea. În repriza a doua, Rabiot i-a adus pe francezi în avantaj, însă scorul final a fost stabilit în minutul 72 de Fernandinho, a cărui reuşită o face pe City favorită înaintea returului de la Manchester.

PSG - MANCHESTER CITY 2-2