Marţi s-a jucat manşa retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Prima echipă calificată aseară a fost  Manchester City, care a remizat, 0-0 pe teren propriu, cu Dinamo Kiev. În tur a fost 3-1 pentru englezi.

Atletico Madrid s-a calificat şi ea pentru al doilea an consecutiv în sferturile Ligii, după un meci care s-a terminat abia după loviturile de departajare, cele două manşe încheindu-se cu acelaşi scor, 0-0.  Diferenţa a fost făcută abia după ce au fost executate 16 lovituri, iar Atletico s-a impus cu 8-7.

Cel care a ratat penalty-ul de la PSV a fost Narsingh, la scorul de 7-7, iar apoi Juanfran a marcat golul decisiv.

*Atletico Madrid - PSV 0-0 (8-7 după penalty-uri) (0-0 în tur)

Atletico: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Koke, Fernandez, Gabi, Niguez - Carrasco, Griezmann

Rezerve: Moya, Correa, Gamez, Hernandez, Kranevitter, F. Torres, Vietto

PSV: Zoet - Arias, Bruma, Isimat, Moreno, Willems - Propper, Guardado, Van Ginkel - De Jong, Locadia
Rezerve: Pasveer, Schaars, Narsingh, Jozefzoon, Hendrix, Brenet

*Manchester City - Dinamo Kiev 0-0 (3-1 în tur)

City: Hart - Zabaleta, Kompany, Otamendi, Clichy - Fernando, Fernandinho - Navas, Toure, Silva - Aguero
Rezerve: Caballero, Bony, Demichelis, Garcia, Kolarov, Mangala, Sterling

Kiev: Shovkovsky - Vida, Khacheridi, Dragovici, Antunes - Veloso - Yarmolenko, Garmash, Buyalskyy, Gusev - Teodorczyk
Rezerve: Rudko, Makarenko, Korzun, Gonzalez, Danilo Silva, Sydorchuk, Yakovenko

Partida dintre City şi Dinamo Kiev a fost arbitrată de o brigadă românească formată din centralul Ovidiu Haţegan, asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, arbitrii adiţionali Alexandru Tudor şi Sebastian Colţescu şi cel de rezervă, Radu Ghinguleac. Această brigadă va participa şi la EURO 2016.

Până acum s-au calificat în ”sferturi” Wolfsburg, Real Madrid, PSG, Benfica, Manchester City şi Atletico Madrid.