Fetele de la CSM Ploieşti nu s-au impus în faţa celor de la Rapid la diferenţa aşteptată (mare adică), dar au câştigat primul meci din retur. Intrând pe teren un pic deconectate, ploieştencele au îndreptat eroarea de abordare a partidei după pauză, în condiţiile în care oaspetele au intrat în avantaj la vestiare (16-18)! Ceea ce era, evident, prea de tot!

Până la urmă, CSM Ploieşti s-a impus cu scorul de 33-30, numai bun pentru a le pune în gardă pe elevele lui Neven Hrupec în perspectiva jocurilor următoare.

CSM Ploieşti joacă, în etapa următoare, la HC Dunărea Brăila, partida fiind programată sâmbătă, de la ora 19.45, întrucât va fi preluată de Digisport.

CSM Ploieşti - CS Rapid Bucureşti 33-30 (16-18)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 800.

CSM Ploieşti: Tatalovic - Florea (5 goluri), Dmitrovic (8, 1 din „7 metri”), Bozovic (1), Tivadar (5), N. Tudor (1), Farcău (11). Au mai jucat: E. Şerban, A. Dumitru - Sheiko, Boştină, Vasilescu, Chiricuţă (2, 2 din „7 metri”), Balaban. Antrenor: Neven Hrupec.

CS Rapid: Arghir - Doica (4 goluri), Cruceanu, Geană, Bazon, Trifan (13, 8 din „7 metri”), Dobrin (2). Au mai evoluat: Gureşoaie, Simion - Moroianu (7 goluri), Barcan (3), Popa (1), Chirigiu, A. Gheorghe. Antrenor: Vasile Mărgulescu.

Arbitri: Ioan Barbu şi Gabriel Badiu (ambii din Cluj-Napoca).

Observator FRH: Bogdan Anton (Iaşi).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 4/1 ratată (Dmitrovic) – 10/2 ratate (Bazon, Trifan).

Eliminări „2 minute”: 6 (Tivadar, Dmitrovic, Sheiko, Bozovic, N. Tudor, Florea) – 6 (Moroianu, Geană, Barcan – 2), Cruceanu, A. Gheorghe).

Descalificare definitivă: Farcău (53).

Caseta tehnică şi foto: csmploiesti.ro