Nu este niciun fel de exagerare. Jucătorii au avut o atitudine remarcabilă, au depus un efort fantastic şi chiar au arătat că sunt dispuşi să facă totul pentru victorie, dar eu cred că meritul lui Contra în câştigarea meciului cu CFR  a fost esenţial. După ce oaspeţii au egalat, Petrolul a avut o perioadă asemănătoare cu un gol de aer, dând senzaţia că e în picaj. “La pauză, băieţii erau pleoştiţi, se vedea că erau dezamăgiţi pentru că pierduseră avantajul de două goluri. Le-am spus că nu e nimic şi că e ca şi cum meciul ar începe de la 0-0. Le-am spus că e suficient să marcăm un gol fără să primim pentru a lua punctele, ceea ce s-a întâmplat”, a declarat Cosmin Contra la conferinţa de presă de după meci. Ce nu a punctat Contra, dar s-a observat, a fost faptul că a existat o perioadă de 12 minute în care jocul Petrolului s-a deblocat. Contra a remarcat faptul că CFR se obişnuise cu jocul ofensiv al Petrolului cu Boudjemaa pe dreapta şi Teixeira pe stânga şi a schimbat asta. În minutul 59, l-a scos din teren pe De Lucas şi l-a introdus, în locul lui, pe Priso. Şi au urmat permutările: Priso a trecut în banda dreaptă, Boudjemaa a fost mutat în stânga, iar Teixeira a fost trimis în locul lui De Lucas, în zona centrală. A fost perioada în care jocul Petrolului a căpătat din nou consistenţă, Velayos fiind surprins să-l aibă adversar direct pe Boudjemaa, iar Camora neştiind la ce să se aştepte de la Priso. A fost perioada în care Priso a marcat golul victoriei şi a mai ratat o ocazie, la doar două minute după aceea. Din minutul 71, Mustivar i-a luat locul lui Teixeira, absolut remarcabil în acest meci, şi Petrolul a trecut la conservarea avantajului. Mutările lui Contra amintite anterior au decis câştigătoarea, ca să nu mai spun că titularizarea lui Teixeira pe banda stângă a fost altă mişcare inspirată, făcută încă din startul meciului.

Un motivator fantastic şi un antrenor dispus să inoveze. Sunt argumenetele lui Contra, puse în slujba Petrolului