Ploaia a fost liantul perfect între vreme şi meciul din Liga I dintre Petrolul şi CFR Cluj. Picăturile care au atins gazonul au fost infinite, iar picăturile care au atins plasele porţilor au fost cinci, cu avantaj minim pentru cele galben-albastre. A fost frumos...

Contra a vrut să surprindă şi l-a titularizat pe Teixeira în banda stângă, mutare care a fost de bun augur pentru Petrolul în primul sfert de oră. Din acea parte, Dore a dat primul gol (în foto), după ce l-a ridiculizat pe Cadu, iar Teixeira a majorat scorul la 2-0, în minutul 12, după o fază lucrată de Albin. Totul părea perfect pentru Petrolul, norii începând să plece spre Cluj şi deasupra lui Grigoraş. A fost nevoie de un moment de nesincronizare, când De Lucas a degajat direct în Boudjemaa, pentru ca mingea să sară la Djokovic, care a pălit-o cam în acelaşi mod în care tizul lui numărul unu din tenis reuşeşte un passing. Execuţie de excepţie pentru croat, iar CFR a prins aripi. După o perioadă mai bună de joc a oaspeţilor, CFR a reuşit egalarea la o fază şnur, în care Guilherme, ca în toată repriza, a fost depăşit clar de Maah, centrarea acestuia fiind fructificată de acelaşi Djokovic, paratrăsnetul de vreme rea al clujenilor la acest joc.

Partea secundă a scos în evidenţă inspiraţia lui Contra, care l-a trimis în teren pe Priso în locul lui De Lucas. Camerunezul a dat golul de 3-2, după o centrare a lui Guilherme şi asta a fost. Pentru că, înainte de meci, Contra i-a spus lui Priso că va juca o jumătate de oră şi că va da golul victoriei. S-a mai tremurat prin tribune, de frig şi de emoţii, Ultimul fluier al lui Tudor a parafat un succes foarte important, în faţa unui adversar care a făcut cel mai bun meci al sezonului, aşa cum admitea Grigoraş după joc.

Meciul, unul peste media campionatului, a arătat, din nou, de ce Petrolul este neînvinsă de un an în campionat. Băieţii ăştia ai lui Contra au puterea să revină din momentele grele, aşa cum s-a întâmplat şi la acest joc, după ce oaspeţii restabiliseră egalitatea. Oricum, ploaia a fost liantul dintre vreme şi meciul dintre Petrolul şi CFR. A fost frumos...