Există statistica asta neoficială care spune că oraşul Câmpina are, la nivel naţional,  cea mai mare rată a intelectualilor comparativ cu numărul populaţiei. Ei bine, şi intelectualii, cred că mulţi dintre intelectualii Câmpinei au fost ieri la derbiul oraşului, dintre Fortuna Poiana şi CSM, meci din Liga a III-a. Stadionul Poiana a fost plin, aşa cum era pe vremuri, iar meciul în sine a fost unul care a plăcut, pe rând tuturor celor prezenţi. Pentru că au fost răsturnări de scor. Fortuna a câştigat cu 3-2, cu golul victoriei marcat în prelungiri, după ce CSM, care condusese la pauză, rămăsese în inferioritate numerică. A fost un duel interesant al băncilor tehnice, Laurenţiu Diniţă- la Fortuna, Valentin Sinescu- la CSM. Dar, dincolo de orice, a fost un duel al orgoliilor între conducători: Radu Călin şi Virgil Munteanu, la Fortuna, respectiv Virgil Guran şi Adrian Nistoroiu- la CSM. Prin rezultatul de ieri, Fortuna a avut câştig de cauză şi cred că Virgil Guran a fost omul care a rămas cu buza umflată. Pentru că el ar fi vrut, poate, mai mult ca oricine, să arate că are echipă bună, care să dea peste nas intruşilor de la Fortuna, care vor să se afirme în oraşul în care se bea dor apă... de un anume fel, ca să spunem aşa.  Ce să-i faci, nu iese mereu cum vrei în fotbalul ăsta, iar atunci când apă bei, apă joci! Mă refer la jucători, da?

Intelectualii din Câmpina or fi înţeles ceva din meciul ăsta, sau doar s-au bucurat de goluri?