Produs al şcolii de fotbal a Petrolului, Budescu şi-a demonstrat din nou clasa. Cu două goluri marcate în poarta englezilor de la West Ham, cel mai bun jucător din Liga I care n-are loc la naţională din cauza unor actuali sau foşti fecesişti care nu joacă nimic şi-a dus echipa în playoff-ul Europa League.

Oaspeţii deschiseseră scorul însă fotbalistul ploieştean a marcat cele două goluri în doar trei minute.  Pe primul (33) l-a înscris cu un şut pe jos, din afara careului. La cel de-al doilea a finalizat cu sânge rece o fază spectaculoasă reuşită de brazilianul De Amorim.

Nici ASA nu s-a făcut de râs, reuşind să ne impună în deplasare cu Saint-Etienne, cu scorul de 2-1, după ce ardelenii au condus cu 2-0! Golurile au fost marcate de Luis Pedro '39 şi Ivan Gonzalez '62, în timp gazdele au punctat prin autogolul lui Ivan Gonzalez, în minutul 71.

ASA iese cu capul sus din Europa League, după ce pierduse acasă cu 0-3.

Rezultatele din turul al treilea Europa League

(+) Rubin Kazan (Rusia) - Sturm Graz (Austria) 1-1, în tur 3-2

(+) Qabala FK (Azerbaidjan) - Apollon Limassol (Cipru) 1-0, în tur 1-1

Inter Baku (Azerbaidjan) - (+) Athletic Bilbao (Spania), 0-0, în tur 0-2

Omonia Nicosia (Cipru) - (+) Brondby IF (Danemarca) 2-2, în tur 0-0

Trabzonspor (Turcia) - (+) FK Rabotnicki (Macedonia) 1-1 după prelungiri, în tur 0-1

(+) Odds BK (Norvegia) - IF Elfsborg (Suedia) 2-0, în tur 1-2

Hapoel Kiryat Shmona (Israel) - (+) Slovan Liberec (Cehia) 0-3, în tur 1-2

IFK Goteborg (Suedia) - (+) Belenenses Lisabona (Portugalia) 0-0, în tur 1-2

Stromsgodset IF (Norvegia) - (+) Hajduk Split (Croaţia) 0-2, în tur 0-2

(+) Rosenborg Trondheim (Norvegia) - Debreceni VSC (Ungaria) 3-1, în tur 3-2

Vorskla Poltava (Ucraina) - (+) MSK Zilina (Slovacia) 3-1 după prelungiri, în tur 0-2

Istanbul Başakşehir (Turcia) - (+) AZ'67 Alkmaar (Olanda) 1-2, în tur 0-2

(+) Dinamo Minsk (Belarus) - FC Zurich (Elveţia) 1-1 după prelungiri, în tur 1-0

(+) Atromitos Atena (Grecia) - AIK Solna (Suedia) 1-0, în tur 3-1

Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) - (+) Standard Liege (Belgia) 0-1, în tur 1-2

(+) Astra Giurgiu (România) - West Ham United (Anglia), 2-1, în tur 2-2

Spartak Trnava (Slovacia) - (+) PAOK Salonic (Grecia) 1-1, în tur 0-1

Slovan Bratislava (Slovacia) - (+) FC Krasnodar (Rusia) 3-3, în tur 0-2

(+) Borussia Dortmund (Germania) - Wolfsberger AC (Austria), 5-0, în tur 1-0

Aberdeen FC (Scoţia) - (+) Kairat Alma Ata (Kazahstan) 1-1, în tur 1-2

(+) Vojvodina Novi Sad (Serbia) - Sampdoria Genova (Italia) 0-2, în tur 4-0

(+) Legia Varşovia (Polonia) - FK Kukesi (Albania) 1-0, în tur 3-0 la masa verde.

Partida Vitoria Guimaraes (Portugalia) – (+) SCR Altach (Austria) 1-4,  în tur 1-2.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off-ul Ligii Europa.

Tragerea la sorţi a meciurilor din play-off-ul Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.00.