Naţionala de fotbal a României a câştigat DiaEuro 2015, Campionatul European de fotbal în sală a persoanelor cu diabet, turneu care s-a disputat în ţara noastră.

Pe lângă statutul de gazdă, România era şi deţinătoarea trofeului. În finală, diabeticii români au învins naţionala Ungariei, cu scorul de 2-1. Partida s-a disputat la Cluj, iar golurile tricolorilor au fost marcate de Onciu şi Vida. Ionuţ Onciu a devenit şi golgheterul turneului, cu 19 goluri.

Medaliile de bronz au fost adjudecate de croaţi, care au trecut clar de Bosnia-Herţegovina, cu scorul de 5-0.

DiaEuro este un proiect lăudabil, născut din dorinţa de a demonstra că şi persoanele cu diabet pot face sport de performanţă. Evenimentul are ca scop încurajarea activităţii sportive în rândul persoanelor cu diabet, scrie Agerpres.

Turneul final, al patrulea din istorie, a fost organizat Federaţia Asociaţiilor Diabeticilor din România (FADR) şi a fost susţinut de FRF.

România a câştigat întrecerea şi anul trecut, în Ungaria, iar în 2016 va organiza din nou competiţia.