Handbalistele de la CSM Ploieşti au pierdut primul meci din actualul sezon al Ligii Naţionale. În deplasarea de la Deva ploieştencele au pierdut la scor, 21-36, dar partida a fost dezechilibrată doar în partea secundă. Startul meciului a aparţinut echipei antrenate de Mircea Anton care în minutul 5 conducea cu 3 – 0. Pâna în minutul 20 ploieştencele s-au aflat în permanenţă la conducere şi dădeau semne că pot obţine ceva şi din acest meci. Nu a fost aşa, pentru că gazdele de la Cetate Deva au forţat pe finalul primei reprize şi au intrat la pauză în avantaj , 18-14. Repriza secundă a fost fără istoric ploieştencele marcând doar 7 goluri în timp ce gazdele, cu Carmen Cartas (7goluri), Valentina Ardean Elisei (6 goluri) si Natasa Krnic ( 5 goluri) s-au dezlănţuit şi au punctat de 18 ori.  În etapa viitoare, CSM Ploieşti va juca pentru prima dată în faţa propriilor suporteri împotriva principalei favorite la titlu, HCM Baia Mare.