CSM Ploieşti n-a câştigat niciun joc în playoff şi are şanse mari să termine pe locul al optulea. Primul joc al seriei cu HC Zalău, singurul pe care CSM îl joacă acasă, a fost pierdut cu scorul de 26-30. în principal pentru că ploieştencele n-au putut alinia formula de bază. Alla Sheiko şi Daciana Balaban sunt accidentate, Sanja Vlaskalic şi Oana Ionescu au fost date afară din lot din cauza unor neînţelegeri cu conducerea. S-a mai accidentat şi Loredana Gărăcel, iar Ana Toth a părăsit terenul în minutul 20, călcând pe o minge scăpată din dribling, după un fault, de Iryna Burtea Shutska, şi a ajuns direct la spital, cu entorsă la glezna dreaptă.

Zalăul are acum prima şansă la locul 7. Are nevoie de o singură victorie în cele două meciuri programate pe 26 şi, în caz de egalitate la general, pe 28 mai, ambele la Zalău.

CSM Ploieşti - HC Zalău 26-30 (14-12)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 200.

CSM Ploieşti: E. Şerban - C. Preda (3 goluri), I. Dinu (5), Ana Gherman (3), Toth (1), Burtea Shutska (3), Chiricuţă (6, 6 din „7 metri”). Au mai jucat: A. Dumitru - R. Ştefan (4), Ad. Vasilescu (1), A. Dincu. Antrenor: Goran Kurtes.

HC Zalău: Cheţa - Trif (1 gol), Cl. Constantinescu (16, 7 din „7 metri”), Rob (1), Ciuciulete (4), Puiu (3), Bardac. Au maai evoluat: Inculeţ - Ciunt, Cârligeanu, Maior-Paşca (1), Lazăr (2), Ţurcaş (2). Antrenor: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Adrian Barbu (Argeş) şi Ştefan Ciurea (Dolj).

Observator FRH: Radu Vlăduţ (Bacău).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 6/0 ratate - 7/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 4 (Burtea Shutska, Chiricuţă, Preda, Ana Gherman) - 5 (Ciunt - 2, Lazăr, Ciuciulete).