Venus Williams, cap de serie 14 şi locul 16 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.183.600 de dolari, şi o va întâlni pe Simona Halep, a doua favorită şi locul 2 WTA.
Williams a învins-o, în turul doi, cu scorul de 6-4, 6-3, după o oră şi 16 minute, pe Elina Svitolina (Ucraina), poziţia 19 în ierarhia mondială, potrivit Dolce Sport.
Miercuri, Simona Halep (locul 2 WTA) a obţinut o victorie zdrobitoare împotriva jucătoarei Alison Riske (locul 45 WTA), într-o partidă din turul 2 al turneului de la Roma. Numărul 2 WTA s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-0 la capătul unui meci care a durat doar o oră şi un minut.