Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, finalistă la ediţia precedentă a Madrid Open, a fost învinsă, duminică, de sportiva franceză Alize Cornet, locul 21 WTA, cu scorul de 7-6 (6), 6-3, în prima manşă a turneului de categorie Premier din capitala Spaniei.

Partida a durat o oră şi 49 de minute. Halep a ratat două mingi de set în această partidă.

Halep şi Cornet au mai fost adversare până în prezent de trei ori, jucătoarea franceză impunându-se de două ori. Cele două sportive s-au întâlnit la Monterrey, în 2011, în primul tur, când a învins Cornet, scor 7-5, 6-1, în 2013 la Sofia în grupe, când Halep s-a impus cu 6-4, 6-4, şi în 2014 în runda inaugurală la Dubai, când românca a abandonat la scorul de 6-1, 1-1.

Pentru prezenţa pe tabloul principal al turneului madrilen, Halep va primi un cec de 11.600 de euro şi 10 puncte WTA.

Simona Halep este finalista ediţiei precedente şi avea de apărat 650 de puncte WTA. Ea a disputat finala de anul trecut cu Maria Şarapova, rusoiaca impunându-se cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3.

Şarapova, locul 3 WTA, a început cu dreptul apărarea trofeului, câştigând, duminică, în faţa sportivei elveţiene Timea Bacsinszky, locul 21 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3.

În funcţie de rezultatele pe care Şarapova le va înregistra la Madrid, Halep poate coborî pe locul 3 WTA.

Următorul turneu la care va participa Simona Halep va fi la Roma, competiţie programată în perioada 11-17 mai.