În primul meci din playoff, CSM Ploieşti nu a putut rezista, în Sala Olimpia, în faţa unei adevărate furtuni declanşate de Baia Mare în repriza a doua. La Pauză, a fost diferenţă de doar două goluri în favoarea oaspetelor, însă un parţial de 10-0 reuşit de campioane a rezolvat meciul.

HCM Baia Mare s-a impus cu 31-20, iar miercuri are şansa să-şi asigure calificarea în semifinalele campionatului şi să evite o a treia partidă, care ar fi programată vineri. CSM Ploieşti aşteaptă deznodământul disputei dintre SCM Craiova şi HCM Roman, în care moldovencele conduc cu 1-0, pentru a şti cu cine va juca în faza următoare a playoff-ului.

CSM Ploieşti HCM Baia Mare 20-31 (10-12)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 500.

CSM Ploieşti: E. Şerban (9 intervenţii), A. Dumitru (2 intervenţii) – Toth (4 goluri), Chiricuţă (4, 4 din „7 metri”), R. Ştefan (3), Ana Gherman (2), Burtea Shutska (2), O. Ionescu (2), Vlaskalic (1), Vasilescu (1), Gărăcel (1, 1 din „7 metri”), C. Preda, I. Dinu, Balaban. Antrenor: Goran Kurtes.

HCM Baia Mare: P. Ungureanu, B. Arenhart – Do Nascimento (10 goluri, 3 din „7 metri”), Herrem (6), Ardean Elisei (5), Makeeva (4), L. Marin (2), Abbingh (1, 1 din „7 metri”), Tătar (1), Nechita (1), Pîrvuţ (1, 1 din „7 metri”), Szucs, Geiger.

Arbitri: Gal Laslo (Harghita) şi Silviu Savu (Argeş).

Observator FRH: Radu Chirvase (Bucureşti).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 6/1 ratată (Chiricuţă) - 6/1 ratată (Abbingh).

Eliminări „2 minute”: 2 (Toth, I. Dinu) - 6 (Do Nascimento, Geiger, Tătar - 2, Herrem, Pîrvuţ)