Fetele de la CSM Ploieşti au obţinut o victorie importantă în lupta pentru calificarea în playoff-ul Ligii Naţionale. Handbalistele antrenate de Goran Kurtes s-au impus cu scorul de 25-20 (13-11) în jocul cu Unirea Slobozia. Nu uşor, pentru că oaspetele au stat mai mereu aproape şi au dat o replică bună, în special în prima repriză, când au şi condus, de două ori.

Intervenţiile portarului Alina Ifrim (7, după pauză) şi jocul organizat al ploieştencelor au pus, treptat, distanţă pe tabelă, CSM câştigând, meritat, cu scorul de 25-20. Gruparea ploieşteană s-a distanţat la patru puncte de următoarea clasată, HCM Râmnicu Vâlcea, iar vineri, la Cluj (ora 15.00), va avea şansa să mai elimine o echipă din cursa pentru play-off, în cazul în care se impun în faţa celor de la „U”-Alexandrion.

CSM Ploieşti - CSM Unirea Slobozia 25-20 (13-11)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 500.

CSM Ploieşti: Şerban (6 intervenţii, 2 de „7 metri”), Ifrim (9, 2 de „7 metri”) – Sheiko (6 goluri, 3 din „7 metri”), Ana Gherman (6), Toth (3), O. Ionescu (3), Dincu (2, 1 din „7 metri”), Shutska (1, 1 din „7 metri”), Chiricuţă (1), Balaban (1), C. Preda (1), Ad. Vasilescu (1), I. Dinu, Vlaskalic. Antrenor: Goran Kurtes.

CSM Unirea: Martin, A. Nica – Dăscălete (5 goluri, 3 din „7 metri”), Carabulea (4), Moroianu (3, 1 din „7 metri”), Gavrilă (3), Drăguţ (2), Pavăl (1), Stănciulescu (1, 1 din „7 metri”), Artean (1), Cr. Nica, Băcăoanu, Urse, Grigoraş, Drăgan, Simion. Antrenor: Liviu Paraschiv.

Arbitri: Anamaria Stoia (Bucureşti) şi Diana Florescu (Argeş).

Observator FRH: Doru Stamatoiu.

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 7/2 ratate (Chiricuţă, Dincu) - 11/6 ratate (Moroianu - 2, Dăscălete - 2, Stănciulescu, Gavrilă).

Eliminări „2 minute”: 9 (Vlaskalic - 2, Sheiko, O. Ionescu - 2, Ana Gherman - 2, I. Dinu, Toth) - 3 (Moroianu, Pavăl, Grigoraş).

Sursa: csmploiesti.ro