Jeremy Bokila este erou în Republica Democrată Congo. Fostul atacant al Petrolului a jucat în meciul pe care DR Congo l-a avut programat, în calificările Cupei Africii pe Naţiuni, pe terenul puternicei formaţii a Coastei de Fildeş. Partida a consemnat un succes puţin scontat al oaspeţilor, Bokila marcând de două ori în poarta ”elefanţilor”.

Partida s-a încheiat cu scorul 4-3 pentru DR Congo, golul victoriei fiind marcat de Bokila, în minutul 88, după ce tot fostul atacant al Petrolului marcase şi golul al treilea al naţionalei sale, în minutul 38. Cu acest rezultat, DR Congo a urcat pe locul al doilea în grupa D de calificare, la egalitate cu Coasta de Fildeş (6 puncte).

De remarcat faptul că Bokila a marcat şi în precedenta deplasare a naţionalei sale, fiind, în acest moment, cel mai bun marcator pentru DR Congo, în actuala campanie de calificare.