Fotbalul şi tenisul sunt sporturi foarte diferite, dar zilele acestea, din nefericire pentru noi, au avut un numitor comun: COŞMARUL CROAT ! În minutul 79 al meciului de la Ploieşti, Petrolul ataca în valuri, Dinamo Zagreb era în corzi, Mutu rata golul posibilei calificări şi probabilei convocări la naţională, iar Cop şi Machado actualizau mitul PĂSĂRII PHOENIX. Vineri seara, la 5-2 în primul set, nici un roman şi nici un croat nu-şi imaginau că numărul 2 mondial va mai câştiga doar 3 ghemuri şi că aproape anonimă Mirjana va deveni coşmarul Simonei. Şi totuşi...

După ce te trezeşti din coşmar, nădăjduieşti că nu se va repeta. COŞMARUL CROAT putem spune că a început să ne bântuie de prin 1998, când, în optimile Mondialului francez, Suker transforma un penalty făcut cadou de arbitrul argentinian şi ne trimitea acasă, după ce în grupe învinsesem Columbia şi Anglia !

El continuă însă coşmarul iugoslav, din care am să amintesc doar două episoade, setul de tenis din Ghencea, din 1977 (România - Iugoslavia 4-6, după ce la pauză aveam 3-2, şi adio Argentina ! ) şi eliminarea marii echipe de handbal a Stelei de către Borac Banja Luka, când, alături de Cristian Topescu, mulţi romani AU PLÂNS !

În cazul Simonei va exista cu siguranţă un happy end, căci lecţia predată de veterana croată o va apropia şi mai mult de primul ei GRAND ŞLAM. În cazul Petrolului, lecţia de pe Ilie Oana şi chiar Maksimir o va apropia de TITLUL MULT VISAT ? LUPILOR, AVEŢI CUVÂNTUL !