Prima repriză a meciului cu Partizan a fost una echilibrată, dar şansele de gol au aparţinut Petrolului. La o astfel de fază, Nepomuceno a pasat perfect pentru Mutu, care a deschis scorul în minutul 28. Chiar dacă sârbii au forţat în ultimul sfert de oră din primul mitan, Petrolul a intrat în avantaj la pauză. În partea secundă, Petrolul a început cu o formulă de echipă care ar putea fi folosită şi în primul meci oficial, cu excepţia lui Pecanha, care a fost înlocuit cu Cobrea.

După o ocazie importantă a sârbilor, în startul reprizei secunde, Petrolul a pus stăpânire pe joc şi a mai marcat o dată, prin Nkoyi, dar golul acestuia a fost anulat pentru un ofsaid pe care nici măcar arbitrii nu l-au văzut în primă fază, ci şi-au dat seama de asta după câteva secunde de parlamentări. A fost 1-0 pentru Petrolul şi echipa ploieşteană a bifat cinci victorii din tot atâtea meciuri, marcând 12 goluri şi primind unul singur.