Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, marţi, cu scorul de 7-5, 6-2, pe Olga Govorţova din Belarus, locul 110 WTA, sportivă venită din calificări, în primul tur al turneului de la 's-Hertogenbosch (Olanda), cu premii în valoare de 250.000 de dolari, potrivit Mediafax.

Halep a avut nevoie de mai puţin de o oră şi 20 de minute pentru a trece în turul doi, fază în care va evolua împotriva jucătoare germane Annika Beck, locul 55 WTA, învingătoare în prima manşă, cu scorul de 7-6 (5), 7-5, în faţa sportivei Julia Glusko din Israel, locul 82 WTA, venită din calificări.

Simona Halep conduce cu 2-0, în întâlnirile cu Annika Beck, după 6-1, 2-6, 6-3, tot la 's-Hertogenbosch, în primul tur al ediţiei 2013, şi 6-4, 6-1, în optimile de finală ale turneului de la Doha, din acest an.

Calificarea în turul doi este recompensată cu 2.758 de euro şi 30 de puncte WTA.

La 's-Hertogenbosch, favoritele numărul 2 şi 3 au părăsit competiţia încă din primul tur. Astfel, jucătoarea slovacă Dominica Cibulkova, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3, de Iaroslava Şvedova (Kazahstan), poziţia 67 în ierarhia mondială, în timp ce canadianca Eugenie Bouchard, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 3, a pierdut, cu scorul de 6-2, 3-6, 3-6, meciul cu americanca Vania King, locul 75 WTA.

Halep este deţinătoarea trofeului la turneul olandez.