Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a fost învinsă, duminică, de sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7, scor 1-6, 7-5, 2-6, în optimile de finală la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Begu a pierdut primul set după 29 de minute, în al doilea s-a impus după 61 de minute, iar pe al treilea l-a pierdut după 36 de minute.

Prezenţa în optimi la Australian Open a reprezentat cea mai bună performanţă din cariera româncei.

Sportiva română de 24 de ani va primi 240 de puncte puncte WTA şi un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru prezenţa în optimi. În sferturi, Bouchard va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Maria Şarapova, cap de serie numărul 2, şi Shuai Peng, a 21-a favorită.