Naţionala de polo pe apă a României s-a clasat pe locul 8 la Campionatul European de polo pe apă de la Budapesta, după ce a fost învinsă de Spania cu scorul de 8-7 (3-1, 1-3, 2-1, 2-2), sâmbătă, în meciul pentru locurile 7-8, scrie Agerpres.

Tricolorii au marcat primul gol al meciului, dar ibericii au punctat apoi de trei ori la rând şi au încheiat primul sfert cu un avantaj de două goluri (3-1). România a revenit de la 2-4 la 4-4, iar apoi a fost într-o cursă de urmărire a spaniolilor, care au condus cu 5-4, 6-5, pentru ca în ultimul sfert să se desprindă la 7-5. Echipa antrenată de sârbul Dejan Stanojevic nu a reuşit decât să reducă din diferenţă, pierzând la un singur gol, 7-8.

Golurile echipei noastre au fost înscrise de Cosmin Radu — 3, Tiberiu Negrean — 1, Nicolae Diaconu — 1, Alexandru Ghiban — 1, Alex Popoviciu — 1. Pentru spanioli, care au ratat şi o aruncare de la 5 metri, au marcat: Javier Garcia Gadea — 3, Albert Espanol Lifante — 2, Alberto Munarriz Egana — 1, Marc Roca Barcelo — 1, Guillermo Molina Rios — 1.

România a ocupat locul 8 şi la Campionatul European din 2012, de la Eindhoven (Olanda), după ce a fost întrecută tot de Spania în meciul de clasament, cu 9-8. În 2010, la Zagreb, în partida pentru locurile 7-8, România învingea Spania cu 8-7.