Elevii şi profesorii Colegiului Naţional Mihai Viteazul din Ploieşti au ales să organizeze festivitatea de încheiere a anului şcolar în Sala Sporturilor Olimpia din Ploieşti.

În prezenţa a 1500 de persoane – părinţi, elevi şi profesori – a fost organizat şi un meci de baschet între selecţionata CNMV, câştigătoarea Competiţiei Naţional de Baschet Şcolar şi formaţia „old-boys“, compusă din elevi ai promoţiilor 1996-1997, denumită LMV (pe atunci Liceul Mihai Viteazul). După două reprize a câte 7 minute, „seniorii“  LMV au câştigat la două puncte diferenţă, scorul final fiind 26-28.

Cu ocazia festivităţilor de premiere au fost acordate diplome de excelenţă pentru peste 100 de elevi ai CNMV, olimpici la nivel naţional.